fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Silne trzęsienie ziemi w Turcji. Są ofiary i setki rannych

Zniszczone budynki w Elazig
AFP
Trzęsienie ziemi o sile ok. 6,8 magnitudy nawiedziło turecką prowincję Elazig we wschodniej Anatolii. Wstrząsy były tak silne, że odczuwano je także w Iraku, Syrii, Libanie i Izraelu. Zginęło co najmniej 15 osób. Rannych są setki.

Według  tureckiej Dyrekcji ds. Katastrof i Sytuacji Nadzwyczajnych (AFAD), epicentrum trzęsienia znajdowało się w gminie Sivrice w prowincji Elazig na głębokości ok. 7 km. Ziemia zatrzęsła się o godz. 20.55 miejscowego czasu (18.55 w Polsce). Różne agencje sejsmologiczne podają różne, dane dotyczące siły trzęsienia - od 6,5 do 6,9 magnitudy.

Telewizja NTV, powołując się na słowa jednego z ministrów, poinformowała o co najmniej 5 ofiarach śmiertelnych. Później jednak AFAD oficjalnie poinformowała o 14 ofiarach oraz minimum 55 poszkodowanych.

Przed północną polskiego czasu tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało nowe dane. Według dotychczasowych informacji resortu w trzęsieniu zginęło 15 osób, w tym 10 w prowincji Elazig a 5 w sąsiadującej z nią prowincji Malatya. Dodatkowo w tej pierwszej rannych zostało 405 osób, a w drugiej - 148.

W mediach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia zniszczonych budynków. Informacje o stratach materialnych nie są na razie oficjalnie podane.

Piątkowe wstrząsy są ostatnimi z całej serii katastrofalnych trzęsień na wschodnim krańcu Europy. W sierpniu 1999 r. trzęsienie o sile 7,6 magnitudy spowodowało śmierć ponad 17 tys. osób w zachodnim mieście Izmit. Była to największa katastrofą w Turcji od zakończenia II wojny światowej. W 2011 roku trzęsienie ziemi we wschodnim mieście Van kosztowało życie 523 ofiar.

Źródło: rp.pl/ Anadolu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA