fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Remis w Senacie, senatorowie niezależni zagłosowali jak PiS

Za odrzuceniem wniosku senatora PO głosował m.in. były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski
Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
W pierwszym głosowaniu w czasie trzeciego posiedzenia Senatu nowej kadencji senatorowie mieli zdecydować, czy zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący wyboru przedstawicieli do Krajowej Rady Sądownictwa. Mimo absencji dwóch senatorów PiS, wniosek nie uzyskał większości, ponieważ przeciwni byli senatorowie niezależni.

Wniosek formalny złożył senator Koalicji Obywatelskiej Leszek Czarnobaj. Zwracał się w nim o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego wyboru przedstawicieli Senatu do Krajowej Rady Sądownictwa. Argumentował, by izba wyższa wstrzymała się z wyborem do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej wokół rady.

- Jak państwo pamiętacie, na poprzednim naszym posiedzeniu również składałem ten wniosek. Argumenty dotyczące KRS, brak 2 orzeczeń Sądu Najwyższego w tej sprawie... Jakby czekamy na to, co jest ostateczną wykładnią w sprawie KRS. Chcielibyśmy prosić, aby wybór naszych przedstawicieli do KRS odbyć w sytuacji, kiedy będziemy już mieli pełnię obrazu prawnego, jeśli chodzi o KRS - mówił Czarnobaj.

Przeciwny wniosek złożył Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości. - Uważam, że powinniśmy przystąpić do wyboru członków KRS. Taka jest kompetencja, takie jest prawo, ale taki jest przede wszystkim obowiązek konstytucyjny Senatu - kontrował. 

- Państwo podnosicie wielokrotnie, że są problemy z długością trwania postępowań sądowych, są problemy kadrowe w sądach, a takie postępowanie, taka obstrukcja w tym zakresie pogłębia tylko te problemy. Dlatego w imieniu senatorów Prawa i Sprawiedliwości proszę o to, ażebyśmy procedowali wybór, tym bardziej że ta procedura jest już w trakcie. Procedowaliśmy to, zostały przedstawione kandydatury poszczególnych klubów na posiedzeniu komisji, zostały one zaopiniowane pozytywnie - zauważył Pęk.

Wniosek Czarnobaja nie uzyskał większości w głosowaniu - poparło go 49 senatorów, tyle samo było przeciw. Za wnioskiem opowiedzieli się w komplecie senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz niezależny Stanisław Gawłowski.

Senatorowie PiS zagłosowali przeciw, ale w ławach zabrakło dwóch z nich - Krzysztofa Słonia i Jacka Włosowicza. 46 senatorów z partii rządzącej zostało jednak wspartych trzema głosami od Koła Senatorów Niezależnych. Przeciwko wnioskowi senatora KO zagłosowali bowiem także Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń i Wadim Tyszkiewicz.

- Wynik tego głosowania świadczy, że większość, która tak się cieszy, jest bardzo krucha - komentował na konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Karczewski z PiS. - Wszystko w Senacie tej kadencji może się wydarzyć. Obserwuję wnikliwie to, co dzieje się w Senacie. Bardzo bym chciał gorąca zaapelować do tych, którzy tworzą większość, o wyciszenie emocji, bo one są bardzo wysokie, nie służą merytorycznej debacie - ocenił poprzednik Tomasza Grodzkiego.

Senat wybiera do Krajowej Rady Sądownictwa dwóch przedstawicieli.

Źródło: rp.pl/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA