fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Morawiecki: Nie zapominamy o oprawcach stanu wojennego

Adam Guz / KPRM
- Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Jak poinformowały służby prasowe szefa rządu, w ramach akcji "Zapal Światło Wolności" w oknie KPRM premier zapalił świecę, upamiętniającą ofiary wydarzeń grudnia 1981 r.

"Ten gest to symboliczny hołd dla wszystkich osób i ich bliskich, których dotknęły tragiczne skutki decyzji podjętych przez komunistyczne władze. To również wyraz naszej solidarności i wdzięczności za okazaną odwagę oraz poświęcenie przez wszystkich represjonowanych w tamtym trudnym czasie" - podano.

"13 grudnia 1981 r. to data, która na zawsze pozostanie w pamięci Polaków. Pamiętamy o ofiarach stanu wojennego i czołgach wyprowadzonych przeciwko narodowi, aby stłumić oddolne ruchy dążące do niepodległej Polski. Jesteśmy winni pamięć ofiarom i nie zapominamy o oprawcach" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Z kolei na Facebooku szef rządu podkreślił, że 38 lat temu "pogwałcone zostały prawa wszystkich, którzy chcieli wolnej i niepodległej Polski".

Zaznaczył, że nie wolno zapomnieć o ofiarach stanu wojennego - "zamordowanych w trakcie pacyfikacji kopalni 'Wujek', pokojowych manifestacji w Lubinie, Wrocławiu czy Warszawie, ale też zakatowanych podczas przesłuchań i zastrzelonych na ulicach wielu innych polskich miast".

Premier wezwał, by oddając cześć ofiarom stanu wojennego, nie zapominać także o oprawcach, "zwłaszcza tych, którzy nigdy nie doczekali się sprawiedliwego procesu i kary za tę zbrodnię na polskim narodzie".

"Stan wojenny nie wygasił całkowicie Karnawału Solidarności. Iskra, którą wtedy zapalono, przetrwała w ludziach ten niesamowicie trudny okres, dając nam wolność kilka lat później. Zapalmy dziś tę iskrę ponownie w naszych domach na znak, że pamiętamy" - zaapelował.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA