fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wyniki wyborów do Sejmu. 22 tys. głosów to za mało na mandat, wystarczą 4 tys.

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ile głosów trzeba zdobyć, by zostać posłem? Wybory 13 października pokazały, że w Polsce wystarczy uzyskać poparcie 4,2 tys. osób i że 22,4 tys. głosów to za mało.

Specyfika polskiego systemu wyborczego sprawia, że procentowa liczba mandatów zdobytych w Sejmie przez poszczególne komitety nie jest równa procentowemu poparciu, uzyskanemu przez nie w skali kraju. Największą premię dostał PiS (ponad 51 proc. mandatów, niecałe 44 proc. głosów), największą stratę odnotowała Konfederacja (2,4 proc. mandatów przy 6,8 proc. głosów).

Ponieważ kandydaci wybierani są w okręgach z list partyjnych, w nowym Sejmie znaleźli się politycy popierani przez ponad 100 tys. obywateli oraz tacy, na których głosowało kilka tysięcy osób. Stosunkowo duża liczba otrzymanych głosów nie gwarantowała miejsca w parlamencie, nawet jeśli komitet przekroczył próg wyborczy.

Największymi przegranymi wyborów są kandydaci KW SLD oraz KW Konfederacja - zajmują dziewięć miejsc wśród dziesiątki kandydatów z najwyższym poparciem, które nie dało miejsca w Sejmie. Jolanta Banach (KW SLD) w okręgu numer 25 (Gdańsk) zdobyła 22485 głosów. Nie znajdzie się w Sejmie, choć z tego samego okręgu mandaty uzyskali Tadeusz Cymański (PiS, 8019 głosów) czy Jerzy Borowczak (KO, 5491 głosów).

O braku szczęścia mogą też mówić Anna Tarczyńska (KW SLD, Warszawa, 17959 głosów), Marcin Sypniewski (KW Konfederacja, Bydgoszcz, 17873 głosów), Sławomir Mentzen (KW Konfederacja, Toruń, 16892 głosów) czy Jakub Mierzejewski (KW Konfederacja, Poznań, 16532 głosów) - mimo wysokiego poparcia, nie uzyskali mandatów.

Kandydaci z najwyższym poparciem, którzy nie uzyskali mandatu:
1. Jolanta Banach (KW SLD), okręg numer 25 (Gdańsk) - 22485 głosów
2. Anna Tarczyńska (KW SLD), okręg numer 19 (Warszawa) - 17959 głosów
3. Marcin Sypniewski (Konfederacja), okręg numer 4 (Bydgoszcz), - 17873 głosów
4. Sławomir Mentzen (Konfederacja), okręg numer 5 (Toruń) - 16892 głosów
5. Jakub Mierzejewski (Konfederacja), okręg numer 39 (Poznań) - 16532 głosów
6. Piotr Woźniak (KW SLD), okręg numer 21 (Opole) - 15257 głosów
7. Jakub Bocheński (KW SLD), okręg numer 14 (Nowy Sącz) - 15204 głosów
8. Andrzej Szlachta (KW PiS), okręg numer 23 (Rzeszów) - 15115 głosów
9. Witold Stoch (Konfederacja), okręg numer 36, (Kalisz) - 15000 głosów
10. Bronisław Foltyn (Konfederacja), okręg 27 (Bielsko-Biała) -    14893 głosów

Jolanta Banach (KW SLD) nie zdobyła mandatu, choć otrzymała w Gdańsku (okręg numer 25) prawie 22,5 tys. głosów
tv.rp.pl

W nowym Sejmie znajdzie się 58 osób, z których żadna nie przekroczyła progu 10 tys. zdobytych głosów. Najmniej głosów z nowo wybranych posłów zdobył Robert Obaz (KW SLD, Legnica). Mandat zagwarantowało mu poparcie 4205 wyborców.

Kandydaci z najniższym bezwzględnym poparciem, którzy zdobyli mandat:
460. Robert Obaz (KW SLD), okręg numer 1 (Legnica) - 4205 głosów
459. Maciej Górski (KW PiS), okręg numer 18 (Siedlce) - 5206 głosów
458. Joanna Fabisiak (KW KO), okręg numer 19 (Warszawa) - 5347 głosów
457. Marek Kwitek (KW PiS), okręg numer 33 (Kielce) - 5453 głosów
456. Jerzy Borowczak (KW KO), okręg numer 25 (Gdańsk) - 5491 głosów
455. Artur Łącki (KW KO), okręg numer 41 (Szczecin) - 5668 głosów
454. Andrzej Sośnierz (KW PiS), okręg numer 31 (Katowice) - 6061 głosów
453. Marek Wesoły (KW PiS), okręg numer 31 (Katowice) - 6091 głosów
452. Wojciech Murdzek (KW PiS), okręg numer 2 (Wałbrzych) - 6354 głosów
451. Klaudia Jachira (KW KO), okręg numer 19 (Warszawa) - 6434 głosów

Którzy kandydaci z poszczególnych list uzyskali najwyższe poparcie? W skali kraju próg 100 tys. głosów przekroczyło siedem osób. Najwięcej (416030) głosów zebrała Małgorzata Kidawa-Błońska (KW KO), drugi w skali kraju był Jarosław Kaczyński (KW PiS) - 248935 głosów, trzeci - Adrian Zandberg (KW SLD, 140898). Małgorzacie Wassermann (KW PiS) zabrakło do podium 206 głosów.

Kandydaci z najwyższym bezwzględnym poparciem, którzy zdobyli mandat:
1. Małgorzata Kidawa-Błońska (KW KO), okręg numer 19 (Warszawa) - 416030 głosów
2. Jarosław Kaczyński (KW PiS), okręg numer 19 (Warszawa) - 248935 głosów
3. Adrian Zandberg (KW SLD), okręg numer 19 (Warszawa) - 140898 głosów
4. Małgorzata Wassermann (KW PiS), okręg numer 13 (Kraków) - 140692 głosów
5. Mariusz Błaszczak (KW PiS), okręg numer 20 (Warszawa) - 135189 głosów
6. Mateusz Morawiecki (KW PiS), okręg numer 31 (Katowica) - 133687 głosów
7. Zbigniew Ziobro (KW PiS), okręg numer 33 (Kielce) - 115903 głosów
8. Borys Budka (KW KO), okręg numer 31 (Katowice) - 99550 głosów
9. Jacek Sasin (KW PiS), okręg numer 7 (Chełm) - 91241 głosów
10. Mirosława Stachowiak-Różecka (KW PiS), okręg numer 3 (Wrocław) - 91236 głosów

Poniżej prezentujemy po pięciu kandydatów z najwyższym i najniższym poparciem z tych komitetów, które przekroczyły próg wyborczy.

KW Prawo i Sprawiedliwość:
1. Jarosław Kaczyński, okręg numer 19 (Warszawa) - 248935 głosów
2. Małgorzata Wassermann, okręg numer 13 (Kraków) - 140692 głosów
3. Mariusz Błaszczak, okręg numer 20 (Warszawa) - 135189 głosów
4. Mateusz Morawiecki, okręg numer 31 (Katowice) - 133687 głosów
5. Zbigniew Ziobro, okręg numer 33 (Kielce) - 115903 głosów
231. Wojciech Murdzek, okręg numer 2 (Wałbrzych) - 6354 głosów
232. Marek Wesoły, okręg numer 31 (Katowice) - 6091 głosów
233. Andrzej SOŚNIERZ, okręg numer 31 (Katowice) - 6061 głosów
234. Marek Kwitek, okręg numer 33 (Kielce) - 5453 głosów
235. Maciej Górski, okręg numer 18 (Siedlce) - 5206 głosów

KW Koalicja Obywatelska:
1. Małgorzata Kidawa-Błońska, 19 (Warszawa) - 416030 głosów
2. Borys Budka, okręg numer 31 (Katowice) - 99550 głosów
3. Barbara Nowacka, okręg numer 26 (Słupsk) - 88833 głosów
4. Sławomir Nitras, okręg numer 41 (Szczecin) - 78513 głosów
5. Paweł Kowal, okręg numer 13 (Kraków) - 76720 głosów
130. Ryszard Wilczyński, okręg numer 21 (Opole) - 6436 głosów
131. Klaudia Jachira, okręg numer 19 (Warszawa) - 6434 głosów
132. Artur Łącki, okręg numer 41 (Szczecin) - 5668 głosów
133. Jerzy Borowczak, okręg numer 25 (Gdańsk) - 5491 głosów
134. Joanna Fabisiak, okręg numer 19 (Warszawa) - 5347 głosów

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej:
1. Adrian Zandberg, okręg numer 19 (Warszawa) - 140898 głosów
2. Krzysztof Śmiszek, okręg numer 3 (Wrocław) - 43447 głosów
3. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, okręg numer 1 (Legnica) - 41480 głosów
4. Tomasz Trela, okręg numer 9 (Łódź) - 40811 głosów
5. Andrzej Rozenek, okręg numer 20 (Warszawa) - 38495 głosów
45. Jan Szopiński, okręg numer 4 (Bydgoszcz) - 11821 głosów
46. Monika Falej, okręg numer 34 (Elbląg) - 11093 głosów
47. Marek Rutka, okręg numer 26 (Słupsk) - 7929 głosów
48. Katarzyna Kotula, okręg numer 41 (Szczecin) - 7557 głosów
49. Robert Obaz, okręg numer 1 (Legnica) - 4205 głosów

KW Polskie Stronnictwo Ludowe:
1. Władysław Kosiniak-Kamysz, okręg numer 15 (Tarnów) - 33784 głosów
2. Władysław Teofil Bartoszewski,  okręg numer 19 (Warszawa) - 30405 głosów
3. Paweł Kukiz, okręg numer 21 (Opole) - 23468 głosów
4. Andrzej Grzyb, okręg numer 36 (Kalisz) - 21214 głosów
5. Agnieszka Ścigaj, okręg numer 13 (Kraków) - 20877 głosów
26. Jacek Tomczak, okręg numer 37 (Konin) - 9833 głosów
27. Zbigniew Ziejewski, okręg numer 34 (Elbląg) - 9028 głosów
28. Bożena Żelazowska, okręg numer 20 (Warszawa) - 8665 głosów
29. Stanisław Żuk, okręg numer 1 (Legnica) - 7694 głosów
30. Radosław Lubczyk, okręg numer 40 (Koszalin) - 6712 głosów

KW Konfederacja Wolność i Niepodległość:
1. Janusz Korwin-Mikke,    okręg numer 19 (Warszawa) - 60385 głosów
2. Konrad Berkowicz, okręg numer 13 (Kraków) - 36428 głosów
3. Grzegorz Braun, okręg numer 23 (Rzeszów) - 31148 głosów
4. Jakub Kulesza, okręg numer 6 (Lublin) - 24406 głosów
5. Robert Winnicki, okręg numer 24 (Białystok) - 22639 głosów
7. Krzysztof Bosak, okręg numer 33 (Kielce) - 22158 głosów
8. Krzysztof Tuduj, okręg numer 3 (Wrocław) - 19617 głosów
9. Artur Dziambor, okręg numer 26 (Słupsk) - 19334 głosów
10. Michał Urbaniak, okręg numer 25 (Gdańsk) - 14918 głosów
11. Krystian Kamiński, okręg numer 8 (Zielona Góra) - 14251 głosów

W Sejmie znajdzie się także przedstawiciel mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, na którego w okręgu numer 21 (Opole) głosowało 13957 osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA