fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiński resort obrony: Pokażemy broń? Źle. Nie pokażemy? Źle

AFP
Chiński resort obrony w związku z paradą wojskową, która ma uświetnić 70. rocznicę utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej skarży się, że "zawsze znajdują się osoby lub siły, które chcą nieprawdziwie wyolbrzymić" działania chińskiej armii. Chiny będą świętować 70. rocznicę utworzenia ChRL 1 października.

- Takie osoby kierują się niezwykle dziwną logiką: jeśli chińskie siły zbrojne pokażą sprzęt i uzbrojenie, którego używają wówczas jest to "pokaz siły"; jeśli nie pokazują to jest to 'brak transparentności" - skarżył się rzecznik resortu obrony Chin Wu Qian.

Defiladę wojskową w Pekinie 1 października przyjmować będzie prezydent Chin Xi Jinping. Media informują, że w trakcie parady Chiny zaprezentują nowe rakiety, samoloty i drony.

Od czasu dojścia do władzy Xi Jinpinga w Chinach realizowany jest program modernizacji armii. Rosną też wydatki na zbrojenia. Pekin jest przy tym oskarżany przez USA i sąsiadów z Azji o ukrywanie prawdziwej skali zbrojeń.

Wu Qian zapewnia jednak, że rozwój chińskiej armii jest od 70 lat transparentny.

- Nie mamy intencji, ani potrzeby, aby wykorzystywać paradę wojskową jako "pokaz siły" - powiedział Wu. - Im silniejsi jesteśmy, tym więcej pozytywnej energii wnosimy na rzecz światowego pokoju - dodał.

Chiny w czasie parady mają zaprezentować rakietę międzykontynentalną Dongfeng-41 zdolną do przenoszenia kilku głowic jądrowych, która może razić cele w USA, a także naddźwiękowe drony i myśliwce wykorzystujące technologię stealth.

W trwającej 80 minut defiladzie ma wziąć udział 15 tys. żołnierzy i ponad 160 statków powietrznych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA