fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Benjamin Netanjahu nie stworzył rządu. Będą wybory w Izraelu

AFP
Premier Benjamin Netanjahu do dziś miał czas na stworzenie nowego rządu. Członkowie parlamentu zagłosowali za rozwiązaniem Knesetu. Przyspieszone wybory odbędą się we wrześniu.

To pierwsza w historii sytuacja, by po wyborach w Izraelu kandydatowi na premiera nie udało się utworzyć koalicyjnego rządu. Negocjacje w tej sprawie trwały siedem tygodni. Rozmowy nie przyniosły efektu, a członkowie parlamentu zagłosowali za rozwiązaniem Knesetu.

Gdyby Netanjahu udało się utworzyć rząd, zostałby premierem Izraela po raz piąty, co nie wydarzyło się wcześniej w historii.

Czytaj także: Izrael: Urząd premiera lub więzienie

Za rozwiązaniem parlamentu głosowało 74 członków Knesetu, przeciw było 45. Przyspieszone wybory w Izraelu odbędą się 17 września.

Negocjacje w sprawie utworzenia rządu trwały do późnego wieczora. Netanjahu był bliski porozumienia, jednak zabrakło zgody ze strony byłego ministra obrony Avigdora Liebermana, którego Nasz Dom Izrael zdobył w wyborach tylko pięć mandatów, jednak był ważnym elementem w negocjacjach.

Po wyborach wydawało się, że Netanjahu nie będzie miał problemu z utworzeniem rządu. Zagwarantować miało to 35 miejsc w parlamencie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA