fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kuba wprowadza racjonowanie żywności

Stock Adobe
Rząd kubański ogłosił, że w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego wprowadza racjonowanie kurczaka, jaj, ryżu, fasoli, mydła i innych podstawowych produktów.

Minister handlu Betsy Diaz Velazquez tłumaczy, że racjonowanie  ma na celu zapobieżenie niedoborom niektórych podstawowych produktów.

Minister Diaz wezwała jednak obywateli Kuby do zachowania spokoju, dodając, że przynajmniej oleju nie zabraknie na sklepowych półkach.

Kuba importuje około dwóch trzecich swojej żywności za ponad 2 miliardy dolarów rocznie. Krótkotrwałe braki niektórych produktów są powszechne od lat, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy coraz więcej produktów zaczęło znikać na kilka dni lub tygodni, a przed sklepami w ciągu kilku minut ustawiają się długie kolejki o produkty takie ja kurczaki czy mąka.

Racjonowanie sprzedaży niektórych produktów już od jakiegoś czasu ma miejsce w różnych regionach 11-milionowego kraju, ale teraz ograniczenie sprzedaży będzie zasadą w całym państwie.

Diaz zapowiedziała, że tanie mydło, ryż, fasola, groch i jaja będą teraz sprzedawane w ograniczonych ilościach na osobę i kontrolowane przez krajowy system racji żywnościowych.

O tę sytuację władze oskarżają administrację Donalda Trumpa, która zaostrzyła sankcje wobec Kuby. Innym powodem sytuacji na wyspie jest kryzys w Wenezueli. Kuba pozyskiwała dewizy dzięki importowi i sprzedaży wenezuelskiej ropy naftowej, której dostawy są obecnie radykalnie niższe, nawet o połowę.

Źródło: Newsvire.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA