fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Chin: Żadna cywilizacja nie jest wyższa od innych

AFP
- Żadna cywilizacja nie jest nadrzędna wobec innych. Przekonanie, że własna cywilizacja jest wyższa i skłonność do przekształcania lub zastępowania innych cywilizacji jest po prostu głupia - powiedział prezydent Chin Xi Jinping w pierwszym publicznym przemówieniu po wprowadzeniu wartych 200 mld dolarów ceł na towary z Chin przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Xi Jinping wezwał państwa świata, aby te "nie zamykały drzwi i nie chowały się za nimi".

Otwierając Konferencję nt. Dialogu Cywilizacji Azji w Pekinie Xi stwierdził, że "nie ma potrzeby, by cywilizacje się ze sobą ścierały".

Chiny odpowiedziały na podniesienie ceł przez USA wprowadzeniem ceł w wysokości 60 mld dolarów na produkty z USA.

Przemawiając na konferencji w Pekinie Xi podkreślał osiągnięcia cywilizacyjne Chin i innych krajów Azji na przestrzeni wieków i oświadczył, że "wszystkie cywilizacje muszą uczyć się od siebie".

Xi i Donald Trump mają spotkać się w Japonii, w czerwcu, w czasie szczytu G20.

Tymczasem chińskie media państwowe przyjęły ofensywny ton od czasu załamania się negocjacji między Chinami a USA, które miały doprowadzić do zakończenia trwającej od 2018 roku wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.

W poniedziałek prowadzący serwis informacyjny w chińskiej telewizji CCTV oświadczył, że Chiny "będą walczyć o nowy świat". - Tak jak wskazał prezydent Xi Jinping, chińska gospodarka jest morzem, a nie stawem. Nawałnica może zniszczyć staw, ale nie może zaszkodzić morzu. Po wielu burzach morze nadal istnieje - mówił prowadzący program Kang Hui.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA