fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wpływy Chin w Europie rosną. Grecja dołączy do grupy 16+1

AFP
Grecja zamierza dołączyć do grupy 16+1 skupiającej Chiny i kraje Europy Środkowej i Wschodniej (w tym Polskę) - twierdzi źródło dyplomatyczne cytowane przez "Financial Times".

Jak czytamy w "South China Morning Post" dołączenie Grecji do grupy 16+1 "prawdopodobnie zwiększyt wpływy Pekinu w regionie wywołując większy niepokój krajów Europy zachodniej".

Premier Grecji Alexis Cipras miał wyrazić wolę dołączenia do grupy 16+1 w liście do premiera Macedonii Północnej Zorana Zaewa. Jak pisał Cipras dołączenie do grupy byłoby spójne z dążeniami Grecji do podkreślenia swojej roli w regionie.

Formalne ogłoszenie dołączenie Grecji do grupy 16+1 ma mieć miejsce na piątkowym szczycie tej grupy w chorwackim Dubrowniku. W spotkaniu bierze udział premier Chin, Li Keqiang.

Platforma 16+1 została utworzona w 2012 roku a jej celem jest zwiększenie wymiany handlowej i współpracy gospodarczej Chin i krajów Europy Środkowej i Wschodniej. 11 uczestników grupy (m.in. Polska) to kraje UE.

Podczas szczytu w Dubrowniku ma być omawiana warta wiele miliardów dolarów chińska inwestycja w budowę linii kolejowej między Atenami a Budapesztem. Na trasie linii mają leżeć również Belgrad i Skopje.

W UE pojawiają się głosy, że wpływy Chin w Europie Środkowej i Wschodniej stają się zbyt duże.

Na szczyt 16+1 zostali zaproszeni obserwatorzy z UE.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA