fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ławrow: Rosja zaniepokojona próbami militaryzacji Arktyki

AFP
Rosja wzywa do wznowienia wojskowego i politycznego dialogu państw należących do Rady Arktycznej i sugeruje rozpoczęcie rozmów na poziomie ekspertów wojskowych - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w czasie Forum Arktycznego.

- W interesie rozwijania dialogu i wzajemnego zrozumienia oraz przeciwdziałania eskalacji wzywamy do odnowienia pełnego wojskowego i politycznego dialogu państw arktycznych (krajów, których część terytorium znajduje się w obrębie Arktyki).

Zdaniem Ławrowa coroczne spotkania szefów Sztabów Generalnych państw Rady Arktycznej byłoby "efektywnym mechanizmem utrzymania bezpieczeństwa w regionie".

- Niestety od 2014 roku te spotkania zostały zawieszone. W celu wznowienia współpracy sugerujemy w ramach pierwszego kroku nawiązania kontaktu na poziomie ekspertów wojskowych - zaproponował Ławrow.

Ławrow podkreślił, że Rosja jest zaniepokojona "próbami militaryzacji Arktyki" - Ławrow w tym kontekście wymienił ćwiczenia NATO Trident Juncture 2018, które, jak mówił, były "skrajnie agresywne i antyrosyjskie". Dodał jednak, że "duch widziany w Radzie Arktycznej zwycięży".

- Niektóre państwa będące częścią NATO chcą zamiast tego ducha wprowadzić ducha militaryzmu, ale jestem przekonany, że nasi północny sąsiedzi rozumieją, że takie podejście jest groźne i kontrproduktywne - dodał szef MSZ Rosji.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA