fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Przewodnicząca CDU o Orbanie w EPP: Trudna sytuacja

AFP
Annegret Kramp-Karrenbauer, przewodnicząca CDU w rozmowie z Politico przyznała, że pewne elementy polityki Fideszu i Viktora Orbana słusznie, jej zdaniem, stały się przedmiotem "odpowiedniej procedury wszczętej przez UE".

CDU, partia na czele której stoi Kramp-Karrenbauer, jest w Parlamencie Europejskim członkiem tej samej frakcji, Europejskiej Partii Ludowej (EPP) co węgierski Fidesz (członkami EPP są też m.in. PO i PSL).

Na pytanie czy Orban może być częścią konstruktywnej, proeuropejskiej większości w PE, którą Kramp-Karrenbauer chciałaby stworzyć po wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się wiosną, przewodnicząca CDU przyznała, że zagadnienie to stanowi "trudną sytuację dla EPP".

- Są element polityki Viktora Orbana, które mocno nas ze sobą wiążą - np. koncepcja społecznej gospodarki rynkowej, czy polityka gospodarcza - podkreśliła.

- Ale jest też stanowisko Fideszu, lub Viktora Orbana, w kwestiach takich jak praworządność, czy autonomia uczelni wyższych, które, słusznie moim zdaniem, stało się przedmiotem odpowiedniej procedury wszczętej przez UE - powiedziała Kramp-Karrenbauer.

- Tak długo jak Fidesz pozostaje członkiem EPP, jakkolwiek trudne by to było, istnieje szansa, że możemy dyskutować o tych kwestiach w ramach dialogu - zaznaczyła szefowa CDU.

- Pozbawilibyśmy siebie tej szansy, gdybyśmy się rozstali - dodała Kramp-Karrenbauer.

Kramp-Karrenbauer stanęła na czele CDU w grudniu 2018 roku zastępując kierującą partią od 18 lat Angelą Merkel. Wcześniej Kramp-Karrenbauer była sekretarz generalną CDU, uważaną za stronniczkę Merkel.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA