Izrael obawia się ingerencji Rosji w wybory do Knesetu?

Izraelski kontrwywiad Szin Bet zapewnił, że jest przygotowany do poradzenia sobie z próbą zagranicznej ingerencji w nadchodzące wybory parlamentarne w Izraelu. To reakcja na słowa dyrektora Szin Bet, który ostrzegł, że światowe mocarstwa mogą podjąć tego typu działania. Jak pisze AP podejrzenia, po słowach dyrektora Szin Bet, od razu padły na Rosję.

Aktualizacja: 09.01.2019 13:56 Publikacja: 09.01.2019 13:00

Izrael obawia się ingerencji Rosji w wybory do Knesetu?

Foto: AFP

arb

Oświadczenie Szin Bet ws. wyborów wydano, po tym jak telewizja poinformowała, że dyrektor Szin Bet, Nadav Argaman miał mówić na zamkniętym spotkaniu, że "obce państwo próbowało ingerować w kwietniowe wybory i że jego agenci próbowali działać za pośrednictwem działań hakerskich i cybertechnologii".

"Szin Bet chciałby wyjaśnić, że państwo Izrael i wywiad (Izraela) ma narzędzia i zdolności, aby zidentyfikować, monitorować i przeciwdziałać jakimkolwiek zagranicznym próbom wpłynięcia na wybory, jeśli do takich dojdzie" - głosi oświadczenie kontrwywiadu.

Szin Bet zapewnia też, że państwo dysponuje aparatem "gwarantującym demokratyczne i wolne wybory w Izraelu".

Argaman nie sprecyzował w czyim interesie miałby działać kraj, który próbował ingerować w wybory. Jak zauważa AP premier Benjamin Netanjahu, który w ostatnim czasie poprawiał relacje z Moskwą, wyraźnie prowadzi w sondażach i "nie wydaje się wymagać zewnętrznej pomocy".

Szin Bet nie ujawnia jakie państwo miał na myśli Argaman. Opozycja wskazuje jednak na Rosję.

- Domagamy się, aby służby bezpieczeństwa zapewniły, że Putin nie ukradnie nam wyborów dla swojego przyjaciela, dyktatora Bibiego (Netanjahu) - mówił Tamar Zandberg, lider partii socjaldemokratycznej Merec.

Doniesieniom o możliwych próbach ingerowania przez Rosję w wybory w Izraelu zaprzeczył Kreml. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zapewnił, że Rosja "nie ingerowała i nie zamierza ingerować w żadne wybory na świecie".

Polityka
Donald Trump chwali rozmowy z Chinami. Twierdzi, że osiągnięto „całkowity reset”
Polityka
Parada w Moskwie: gasnący blask imperium
Polityka
Emmanuel Macron odpowiada na pytania „Rzeczpospolitej” po podpisaniu traktatu w Nancy. „Inny etap niż w 1939 roku”
Polityka
Chiny i Rosja zwierają szeregi. „Pekin stawia kropkę nad i”
Polityka
Niemcy budują twierdzę antyimigracyjną. Pierwsza decyzja nowego kanclerza
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem