fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nie żyje George H. W. Bush. Był 41. prezydentem USA

George H. W. Bush (1924-2018)
AFP
W wieku 94 lat zmarł George Herbert Walker Bush. O śmierci byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformował rzecznik rodziny Jim McGrath.

George H.W. Bush pełnił funkcję prezydenta w latach 1989-1993. W latach 1981-1989 był wiceprezydentem w administracji prezydenta Ronalda Reagana.

Był pierwszym, od 1837 roku, urzędującym wiceprezydentem, który wygrał wybory prezydenckie.

Okres jego rządów zdominowały dwa wydarzenia - koniec zimnej wojny i wojna w Zatoce Perskiej. Z powodu skupienia się na polityce zagranicznej, Bushowi zarzucano zaniedbanie gospodarki, doprowadzenie w kraju do inflacji i wzrostu bezrobocia. Te niepowodzenia doprowadziły do jego wyborczej porażki wyborczej w 1992 roku z gubernatorem Arkansas Billem Clintonem.

Czytaj także: Żaden prezydent nie żył tak długo jak George H. W. Bush

Jako przywódca USA wspierał przemiany polityczne i gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej, a po upadku ZSRR zainicjował pokojową współpracę z Rosją.

Był uznawany za przyjaciela Polaków. To on wręczył Medal Wolności Lechowi Wałęsie. Powiedział o nim: "Jest jednym z moich prawdziwych bohaterów".

W trakcie jego prezydentury Stany Zjednoczone prowadziły interwencję zbrojną w Panamie oraz operacje militarne w ramach międzynarodowej koalicji w czasie I wojny w Zatoce Perskiej.

George Bush urodził się w 1924 roku w Massachusetts. Po ataku Japończyków na Pearl Harbor, w wieku 18 lat wstąpił do Marynarki Wojennej, był najmłodszym pilotem tej formacji. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Yale w 1948 roku rozpoczął pracę w przemyśle naftowym w Teksasie i w ciągu kilkunastu lat stał się milionerem.

Na początku lat 60. wstąpił do Partii Republikańskiej i rozpoczął karierę polityczną.

W latach 1967–1971 był członkiem Izby Reprezentantów Kongresu USA, następnie ambasadorem USA przy ONZ oraz szefem misji łącznikowej w Chinach. Pełnił funkcję dyrektora CIA. w latach 1976–1977. Był wiceprezydentem USA w administracji Ronalda Reagana (1981–1989). W 1989 roku objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, który sprawował przez jedną kadencję, do 1993 roku.

Niedługo po objęciu przez niego urzędu doszło do obalenia Muru Berlińskiego i rozpadu bloku komunistycznego. W czerwcu 1989 roku odwiedził Polskę. gdzie spotykał się z ówczesnymi władzami i przywódcami Solidarności.

Po opuszczeniu Białego Domu tylko w niewielkim stopniu angażował się w sprawy publiczne.

W tym roku dwukrotnie był hospitalizowany. w kwietniu - z powodu infekcji, w maju - z powodu niskiego ciśnienia. Z powodu choroby Parkinsona, w ostatnim czasie poruszał się na wózku inwalidzkim. Rozwój tej choroby stał się przyczyną jego śmierci.

W kwietniu tego roku zmarła jego żona - Barbara.

George H.W.Bush był ojcem 43. prezydenta USA - George'a W. Busha oraz trzech synów: Johna, Neila, Marvina i córki Dorothy. Pozostawił też 17 wnuków, ośmioro prawnuków i dwoje rodzeństwa.

Światowi przywódcy składają kondolencje

Flaga na Białym Domu została opuszczona do połowy masztu.

Urzędujący prezydent USA Donald Trump wydał oświadczenie, w którym napisał m. in. "dzięki przenikliwemu osądowi, zdrowemu rozsądkowi i opanowanemu przywództwu, Prezydent Bush poprowadził nasz Naród i świat do pokojowego oraz zwycięskiego zakończenia zimnej wojny".

Były prezydent USA Barack Obama napisał, że Ameryka straciła patriotę i wiernego sługę:

George W. Bush, 43 prezydent USA, syn zmarłego prezydenta:" Był człowiekiem wspaniałego charakteru i najlepszym ojcem, o jakim syn czy córka mogliby marzyć"

Bill Clinton, były prezydent USA: "Dziękuję za każdą minutę z Nim spędzoną"

Były prezydent Polski Lech Wałęsa: "On jako jedyny z przywódców światowych w tamtym czasie zrobił wiele dla pokonania komunizmu i pomocy Polsce"

Prezydent Francji Emmanuel Macron: "Był światowym przywódcą, który zawsze wspierał alians z Europą"

Polski premier Mateusz Morawiecki wspomina "sprawiedliwego przywódcę i wzorcowego amerykańskiego patriotę"

Prezydent RP Andrzej Duda: "Dziękujemy Panie Prezydencie!"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA