fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chiny rozpoczynają budowę trzeciego lotniskowca

CNS Liaoning - jedyny jak dotąd lotniskowiec pełniący służbę w chińskiej marynarce. Drugi lotniskowiec jest w fazie testów
Baycrest [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], from Wikimedia Commons
Chińska agencja Xinhua podała, że Pekin rozpoczyna budowę swojego trzeciego lotniskowca.

Xinhua podkreśla, że po tym jak drugi lotniskowiec Chin, zaprojektowany w Państwie Środka, rozpoczął fazę morskich testów, zgodnie z harmonogramem rozpoczyna się budowa "lotniskowca nowej generacji".

Agencja, która opublikowała artykuł w szóstą rocznicę pierwszego startu i lądowania chińskiego myśliwca na lotniskowcu Liaoning (pierwszy chiński lotniskowiec, powstał na bazie nieukończonego okrętu radzieckiego, sprzedanego Chinom przez Rosję po rozpadzie ZSRR), nie podaje żadnych szczegółów dotyczących budowy "nowej generacji lotniskowca". Jest to jednak pierwsza informacja na temat tego programu. 

Od dawna spekulowano, że Chiny rozpoczęły budowę trzeciego lotniskowca w stoczni w Szanghaju. Lotniskowiec ma być większy niż Liaoning i drugi chiński lotniskowiec, który nie ma jeszcze nazwy i nie wszedł do służby.

Informacji o budowie lotniskowca jak dotąd nie potwierdziła Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, ani przedstawiciele chińskiej stoczni państwowej, która ma realizować ten projekt.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA