fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Udany test pocisku SM-3. Tarcza wkrótce w Polsce?

MDA/materiały prasowe
Amerykańska armia przeprowadziła udany test systemu obrony rakietowej, który znacząco zwiększa zdolność USA do zestrzelania rakiety przenoszącej głowicę atomową wystrzelonej przez wrogie państwo - pisze amerykański "Newsweek".

26 października Agencja Obrony Rakietowej (MDA) i Marynarka Wojenna przeprowadziły test, w ramach którego wystrzelono rakietę SM-3 Blick IIA z pokładu niszczyciela USS John Finn znajdującego się na Pacyfiku, która przechwyciła pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelony z bazy w Kauai, na Hawajach - wynika z oświadczenia MDA.

Rakieta SM-3 Block IIA to produkt Raytheon Company powstały we współpracy z japońskim koncernem Mitsubishi Heavy Industries. Rakieta jest elementem obrony przeciwrakietowej AEGIS BMD - morskiego komponentu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

To drugi udany test rakiety SM-3 z kolei - co ma być dowodem, że błędy projektowe, które wcześniej były powodem nieudanych testów, zostały usunięte - zauważa Reuters.

Reuters zauważa, że udany test systemu oznacza, że może być umieszczony w Polsce - na co wskazuje Riki Ellison, prezes Missile Defense Advocacy Alliance, organizacji nonprofit opowiadającej się za testowaniem i rozwojem systemów obrony rakietowej.

Umieszczenie systemu w Polsce miałoby być elementem budowy szerszej sieci obronnej USA, której celem miałoby być powstrzymywanie przed atakami Iranu. Rosja ostrzegała jednak, ze będzie reagować zdecydowanie w przypadku obecności okrętów wyposażonych w elementy systemu AEGIS BMD u swoich wybrzeży.

Element amerykańskiej tarczy antyrakietowej ma znaleźć się w Polsce w bazie w Redzikowie.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA