fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Grecja: Burmistrz Salonik pobity w czasie uroczystości

YouTube
Burmistrz Salonik, 75-letni Yiannis Boutaris, został pobity przez grupę nacjonalistów niezadowolonych z jego obecności w czasie uroczystości upamiętniającej zbrodnie Turków na etnicznych Grekach w czasie I wojny światowej.

Burmistrz był kopany w głowę i bity butelkami. Boutaris po całym incydencie trafił do szpitala.

75-latek znany jest ze swojej wrogości do środowisk nacjonalistycznych. To sprawiło, że został bardzo negatywnie przyjęty w czasie uroczystości upamiętnienia czystek etnicznych dokonywanych na Grekach przez Turków.

Greccy politycy potępili atak na Boutarisa.

75-latek został zaatakowany przez kilkanaście osób, obecnych podczas uroczystości obniżania flagi na maszcie w celu upamiętnienia tzw. Ludobójstwo Greków Pontyjskich.

Przewodniczący rady miasta Saloniki, Calypso Goula relacjonował potem, że kilka osób zaczęło rzucać butelkami w burmistrza, a kiedy ten upadł na ziemię - zaczęli kopać go w głowę.

- To był koszmar - powiedział po wszystkim Boutaris.

 

Współpracownicy burmistrza pomogli mu w ucieczce przed napastnikami i zabrali go do szpitala.

Premier Alexis Cipras w oświadczeniu nazwał napastników "skrajnie prawicowymi łobuzami, którzy poniosą konsekwencje za swoje czyny".

Rządząca krajem Syriza nazwała atak na burmistrza "faszystowską próbą zastraszenia burmistrza". Również opozycyjna Nowa Demokracja zażądała natychmiastowego aresztowania napastników.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA