Polityka

Erdogan spotkał się z Żydami-antysyjonistami

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w Londynie z członkami antysyjonistycznej organizacji Neturei Karta. Jej członkowie to żydowscy ultraortodoksi sprzeciwiający się istnieniu państwa Izrael, które powinno ich zdaniem powstać dopiero po przyjściu na świat Mesjasza.

W spotkaniu, do którego doszło 15 maja, brał udział również minister ds. relacji z UE Ömer Çelik i rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin.

- Musimy zdać sobie sprawę i zrozumieć, że pomaganie państwu Izrael nie służy Żydom - mówił Elahanan Beck, główny rabin z Neturei Karta.

- Syjoniści mówią, że chcą stworzyć bezpieczne miejsce dla Żydów, że chcą pomóc Żydom, ale to nieprawda. Najgroźniejszym miejscem dla Żydów jest dziś państwo Izrael - dodał.

- Jesteśmy przeciw państwu Izrael. Jesteśmy przeciw okupantom, musimy przynieść pokój regionowi. Jeśli chcecie pomóc Żydom, idźcie w ślady prezydenta Turcji: wycofajcie swojego ambasadora z tego kraju (Izraela - red.) - oświadczył Beck.

Turcja wezwała ambasadora z Tel Awiwu na konsultacje, po tym jak w czasie protestów na granicy Izraela i Strefy Gazy 14 maja zginęło ok. 60 osób, a 2700 zostało rannych. Palestyńczycy od kilku tygodni protestują na granicy przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Izraelska armia używa ostrej amunicji wobec tych, którzy starają się sforsować ogrodzenie między Strefą Gazy a Izraelem.

16 maja tureckie MSZ wezwało izraelskiego konsula generalnegow  Stambule, Josefa Leviego Sfariego i poprosiło o czasowe opuszczenie kraju. Strona izraelska poprosiła o to samo konsula generalnego Turcji w Jerozolimie.

Źródło: Agencja Anatolia

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL