fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Północna zawiesza testy nuklearne i chce rozmawiać

Kim Dzong Un i Czung Uj Jong w czasie rozmów w Pjongjangu
AFP
Korea Południowa poinformowała, że uzgodniła z Koreą Północną przeprowadzenie rozmów na szczycie pod koniec kwietnia. Reżim Kim Dzong Una jest też gotowy do rozmów z USA na temat rezygnacji z broni atomowej i normalizacji stosunków z Waszyngtonem.

Biuro prezydenta Korei Płd. oświadczyło, że oba kraje zgodziły się na utworzenie specjalnego gorącego połączenia telefonicznego pomiędzy ich przywódcami.

Czung Uj Jong, prezydencki dyrektor ds. bezpieczeństwa narodowego w Korei Południowej, dodał, że Korea Północna również dała jasno do zrozumienia, że może zrezygnować z posiadania broni nuklearnej, jeśli "zostaną rozwiązane zagrożenia militarne przeciwko krajowi", a państwo Kim Dzong Una otrzyma wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa. Tymczasem zaakceptowane zostało moratorium na testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych.

Informacje na temat łagodzenia polityki pojawiły się kilka godzin po tym, jak południowokoreańska delegacja pod przewodnictwem Czunga wróciła z wizyty na Północy, gdzie spotkała się z przywódcą Korei Północnej. Czung dodał, że Północ obiecała, iż nie użyje broni konwencjonalnej ani nukleranej przeciwko Południu.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA