fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Moskwa: Za dużo śniegu? Napisz na zaspie "Nawalny"

Tatiana Grigoriewa/Facebook
Mieszkańcy Moskwy piszą na zalegających przed ich domami zaspach nazwisko lidera opozycji, Aleksieja Nawalnego, żeby zmusić miejskie służby do usunięcia śniegu - odnotowuje BBC.

BBC pisze o postach pojawiających się w mediach społecznościowych, w których internauci z Moskwy informują, że piszą sprayem na śniegu "Nawalny" aby zmusić miejskie służby do bardziej intensywnego odśnieżania. Nawalny to najbardziej znany krytyk Kremla i Władimira Putina, organizator licznych demonstracji przeciwko obecnym władzom Rosji.

Jeden z użytkowników twierdzi, że taktyka okazała się skuteczna - kiedy napisał nazwisko opozycjonisty na śniegu, zaspy zniknęły "w ciągu kilku godzin".

Powiązane z Kremlem rosyjskie media nigdy nie wspominają o Nawalnym z nazwiska. Władimir Putin mówi zaś o opozycjoniście "ten człowiek" - odnotowuje BBC.

Moskwa boryka się tej zimy z rekordowymi opadami śniegu.

Tatiana Grigoriewa ze wspólnoty lokatorskiej w dzielnicy Nagorny zdecydowała się napisać na śniegu "Nawalny" zainspirowana słowami dziennikarza Michaiła Kozyrjewa, który stwierdził, że w ten sposób zmusi się służby miejskie do usunięcia śniegu.

Grigoriewa umieściła w sieci cztery zdjęcia, na których widać wymalowane na zaspach nazwisko "Nawalny". Następnie umieściła w sieci nagranie pracowników służb miejskich, którzy usuwają śnieg wraz z napisem.

Nie wszędzie jednak śnieg z napisem "Nawalny" był usuwany - czasem pracownicy służb miejskich rozgarniali go tylko, tak aby nazwisko opozycjonisty nie było widoczne.

"Muszę napisać znowu (nazwisko Nawalnego)" - skomentowała takie zachowanie Grigoriewa.

"Teraz wszyscy w kraju i poza jego granicami wiedzą, że nazwisko 'Nawalny' to nie tylko nazwisko, ale jednocześnie zaklęcie, które zmusza ludzi do pracy" - stwierdziła.

18 marca w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Aleksiej Nawalny nie może wziąć w nich udziału ze względu na skazanie go prawomocnym wyrokiem sądu.

Sam Nawalny odnotował "śnieżny protest" z użyciem jego nazwiska. Na swojej stronie internetowej napisał, że działalność mieszkańców "rozśmieszyła go".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA