fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Mniejsza przewaga PiS

Fotorzepa, Piotr Guzik
Choć zachodnie województwa są najtrudniejsze dla PiS, partia Jarosława Kaczyńskiego odrabia w nich straty.

IBRiS przeprowadził na zlecenie „Rzeczpospolitej” sondaż badający preferencje wyborcze Polski zachodniej w wyborach do sejmików województw. W trzech regionach wygrywa PiS: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. PO otrzymałaby najwięcej głosów tylko w dolnośląskim.

Ale wyniki partii Jarosława Kaczyńskiego są w zachodnich okręgach znacznie niższe od tych, które notuje w sondażach dotyczących wyborów parlamentarnych. – Na zachodzie PiS zawsze wypadało słabiej – przyznaje szef IBRiS Marcin Duma. – Nasz sondaż, paradoksalnie, może wskazywać, że w głębi kraju poparcie dla PiS będzie przekraczało 40 proc., a może nawet będzie ono w stanie samodzielnie rządzić.

Z analizy pozostałych wskazań wynika, że w żadnym z czterech badanych województw PiS nie byłoby w stanie nie tylko samodzielnie rządzić, ale nawet zbudować większościowej koalicji.

Niewielki dystans

Najwyższa rozpiętość wskazań między liderem i wiceliderem sondażu występuje w Wielkopolsce. Tam PiS może liczyć na ponad 32 proc. głosów, a PO – na ponad 20. Ale kolejność na dalszych miejscach może być dla PiS niepokojąca: trzecie na podium jest bowiem PSL z niespełna 9 proc., czwarte – komitet bezpartyjny – prawie 8 proc., a piąte – SLD – ponad 7 proc. Kandydatów do koalicji ma więc PO nawet zbyt wielu.

Wyniki pokazują też, jak ważne w wyborach samorządowych są partyjne struktury. Organizacje młode, które się ich jeszcze nie dorobiły, notują wyniki słabsze niż te, które otrzymują na poziomie parlamentarnym: Kukiz’15 ma w Wielkopolsce 6,5 proc., a Nowoczesna niespełna 5. Partia Razem, która w badaniach parlamentarnych preferencji idzie ostatnio łeb w łeb z SLD, w sondażu samorządowym wypada już dużo słabiej, osiągając od 1 do 4 proc., podczas gdy Sojusz notuje 7–8 proc.

Jedynym regionem, w którym PO przegania PiS, jest województwo dolnośląskie, będące tradycyjnie bastionem Platformy. Jeśli natomiast do wyniku partii Grzegorza Schetyny (24,5 proc.) dodać głosy opowiadające się za komitetem bezpartyjnym (17,5 proc.), widać, że sejmik ten mógłby być całkowicie poza zasięgiem PiS, które poparło 20,7 proc. badanych. Czy jednak Platforma będzie potrafiła na Dolnym Śląsku zbudować koalicję lub przejąć głosy bezpartyjnych? W tym regionie jest to szczególnie trudne, bo blok Bezpartyjnych Samorządowców powstał przecież w wyraźnej opozycji do PO.

Ludowcy znów lepiej

Na lepsze niż na poziomie krajowym wyniki może przeważnie liczyć PSL. W zależności od regionu poparcie to bardzo się waha – od 3,2 proc. na Dolnym Śląsku do prawie 9 proc. w Wielkopolsce.

Ta proporcja pokazuje, jaki cel mogło mieć PiS, chcąc ograniczyć wielkość okręgów do zaledwie trzymandatowych.

Taka wielkość eliminowałaby bowiem z walki o samorządowe mandaty ludowców i bezpartyjnych. Jednocześnie, co także pokazuje sondaż, przy tak małej różnicy procentowej między PiS i PO w czterech zachodnich województwach PiS nie mogłoby być pewne, że dostanie premię zwycięzcy i weźmie dwa z trzech możliwych miejsc. Układ pięciomandatowy może się więc finalnie okazać dla PiS korzystniejszy.

– Trzeba pamiętać, że w zachodnich województwach PiS gorzej stoi – przypomina Marcin Duma. – Poza tym w wyborach samorządowych zawsze wypada słabiej. Ale w relacji z innymi i przy przeliczeniu głosów metodą d’Honta wynik może być bardzo korzystny dla partii Jarosława Kaczyńskiego – uważa szef IBRiS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA