fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Szef AfD miał wygłosić wykład. Uczelnia odmówiła wynajmu sali

Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
Niedawno wybrany na kolejną kadencję szef Alternatywy dla Niemiec (AfD) Joerg Meuthen miał w poniedziałek wygłosić wykład o przyszłości waluty euro na jednej z wrocławskich uczelni. Spotkanie z politykiem może się jednak nie odbyć - wskutek interwencji m.in. działaczy partii Razem szkoła odstąpiła od wynajmu sali na wykład, podobnie postąpił zarządca kolejnego obiektu.

Joerg Meuthen wraz z Alexandrem Gaulandem zostali 2 grudnia wybrani na szefów AfD na zjeździe partii w Hannowerze. Przed rozpoczęciem zjazdu w Hanowerze doszło do zajść, w których rannych zostało kilku policjantów i co najmniej jeden uczestnik demonstracji. Protestujący blokowali dojazd do miejsca obrad, policja użyła armatek wodnych. Siły porządkowe zlikwidowały blokady, w których uczestniczyło kilkuset przeciwników AfD.

Meuthen przeciwników ma, jak się okazuje, także w Polsce. Gdy kwartalnik "Opcja na prawo" poinformował o przyjeździe do Wrocławia szefa AfD, europosła a zarazem profesora ekonomii z Hochschule Kehl, przeciwko wykładowi Niemca w Wyższej Szkole Bankowej zaprotestowała m.in. partia Razem. W czwartek organizatorzy poinformowali jednak, że uczelnia wypowiedziała im umowę najmu sali.

"Szkoła Bankowa we Wrocławiu odstąpiła od wynajmu zarezerwowanej i opłaconej sali pod konferencję z profesorem Joergiem Meuthenem! Zarządca w uzasadnieniu podaje: Ze względu na charakter Państwa wykładu, decyzją Zarządu, zmuszeni jesteśmy anulować Państwa rezerwację" – czytamy w oświadczeniu kwartalnika.

Organizatorzy spotkania poinformowali więc, że wykład Meuthena zatytułowany "Przyszłość Euro. Aberracje polityki walutowej w Unii Europejskiej" zostanie przeniesiony do Sali Witrażowej wrocławskiej Starej Giełdy przy placu Solnym. Jednak i w tym miejscu do wykładu raczej nie dojdzie. Łukasz Olszewski z Razem poinformował na Twitterze, że po interwencji ugrupowania Biuro Dworu Polskiego także wycofało się z wynajęcia sali.

"Nie ma miejsca na takie poglądy w Polsce, ani tym bardziej w budynkach szkół wyższych" - pisali w mediach społecznościowych działacze Razem, apelując o pisanie e-maili do rektora WSB z prośbą o odwołanie wykładu.

"Metoda stygmatyzacji faszyzmem każdego niewygodnego dla lewicy przeciwnika politycznego ma swoje korzenie w komunistycznym ustroju totalitarnym i jej propagatorzy dają tym świadectwo, gdzie leżą ich prawdziwe sympatie. Wiadomo nie od dziś - lewica nie znosi jakiejkolwiek konkurencji i jeśli pozwolimy, by oni zmienili nasz świat, jutro obudzimy się w kraju policji myśli" - odpowiada swoim oświadczeniem "Opcja na prawo".

Dzień po wizycie we Wrocławiu, na zaproszenie posła Jacka Wilka, który niedawno ogłosił przystąpienie do partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, Joerg Meuthen ma odwiedzić polski Sejm.

Źródło: rp.pl/ tuwroclaw.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA