fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

To było najcieplejsze lato w historii na półkuli północnej

AFP
Średnia światowa temperatura w ubiegłym miesiącu była drugą najwyższą w historii, przez co okres od czerwca do sierpnia okazał się najgorętszym latem, jakie kiedykolwiek odnotowano na półkuli północnej - ogłosiła amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).

Średnia temperatura na powierzchni lądów i oceanów w ubiegłym miesiącu wyniosła 0,92 stopnia Celsjusza powyżej średniej z XX wieku, wynoszącej 15,6 stopnia. To oznacza, że sierpień w 2019 jest okazał się drugim  najgorętszym od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku. Na dodatek pięć najcieplejszych sierpniów odnotowano w latach od 2014 roku - najgorzej pod tym względem było w 2016 roku.

Wynik "ciągnie" jednak półkula północna. Okres od czerwca do sierpnia 2019 r okazał się tam najcieplejszy w 140-letniej historii pomiarów, z wynikiem o 1,13 stopnia Celsjusza wyższym od średniej. Identyczny wynik zanotowano wcześniej w 2016 roku, rekord został więc wyrównany. Absolutny rekord został pobity jeśli chodzi o obszary morskie. Były one cieplejsze o 1,06 stopnia Celsjusza od średniej - dotychczas najwyższy wynik zanotowano w 2016 roku, ale wówczas nie przekraczał on jednego stopnia.

W Europie, analizując dane sumarycznie, bywało gorzej - cieplejszy okazał się zeszły rok, gdy temperatury latem aż o 2,28 stopnia odbiegały od XX-wiecznej średniej. Tym razem było to "tylko" 2,01 stopnia Celsjusza - to drugi wynik w historii. Jednak pamiętamy, że w kilku krajach Europy rozstały pobite absolutne rekordy temperatury, np. we Francji, w czasie czerwcowej fali upałów, na południu kraju notowano nawet 46 stopni Celsjusza.

grafika: NOAA

Druga fala upałów pod koniec lipca pobiła jeszcze więcej rekordów w północno-zachodniej Europie: 42,6°C w Paryżu oraz w Niemczech, 41,8°C w Belgii, 40,8°C w Luksemburgu, 40,7 ° C w Holandii oraz 38,7°C w Wielkiej Brytanii.

Rekordowo ciepłe temperatury odnotowano od czerwca do sierpnia także w części Alaski, Meksyku, Ameryki Południowej, Azji oraz na zachodzie i południu Afryki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA