fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Wymiana eternitu nie daje prawa do ulgi termomodernizacyjnej

Fotorzepa, Marta Bogacz
Wymiana eternitu na dachu nie daje prawa do ulgi termomodernizacyjnej. Odliczyć można tylko wydatki określone w rozporządzeniu ministra rozwoju.

Przepisy obowiązujące od początku 2019 r. pozwalają odliczyć do 53 tys. zł na termomodernizację, np. docieplenie domu. Nie każdy remont daje jednak prawo do ulgi. Właściciel musi sprawdzić, czy kupione przez niego materiały lub usługi znajdują się na liście wydatków uprawniających do preferencji.

Taką odpowiedź skarbówki otrzymał podatnik, który jest właścicielem starego domu jednorodzinnego. Budynek wymaga remontu, przede wszystkim wymiany pokrytego eternitem dachu. Zapytał, czy może odliczyć koszty usług z tym związanych oraz wydatki na blachodachówkę, nowe okno dachowe, rynny i inne potrzebne materiały. Podatnik uznał, że przysługuje mu ulga termomodernizacyjna, ponieważ docieplenie budynku pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem.

Przypomniał, że preferencja przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, płacącym podatek według skali, 19-proc. liniowy PIT lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalny limit odliczenia od dochodu (lub przychodu w przypadku ryczałtu) wynosi 53 tys. zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za ten rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Warunkiem jest zakończenie termomodernizacji w ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Czytaj także:

Zanim jednak inwestor zdecyduje się na odliczenie, musi sprawdzić, czy kupione przez niego towary lub usługi dają prawo do preferencji. Jak to zrobić?

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (DzU z 2018 r., poz. 2489). Są to m.in. materiały budowlane do dociepleń, kotły kondensacyjne gazowe, olejowe i na paliwo stałe (ale spełniające wymogi UE), pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne oraz stolarka okienna i drzwiowa.

Dyrektor KIS zauważył, że wskazane przez wnioskodawcę materiały związane z usługą wymiany dachu nie zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju jako wydatki podlegające odliczeniu w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Wnioskodawca nie może odliczyć od dochodu wykazanego w PIT-37 za 2019 r. wskazanych we wniosku wydatków – napisał w interpretacji dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 113-KDIPT2-2.4011.400.2019.2.SŻ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA