Podatek od spadku bez przedawnienia

Córka zapłaci podatek od majątku po matce, która zmarła w 1980 r., ale sąd stwierdził nabycie tego majątku dopiero w 2018 r.

Aktualizacja: 17.09.2018 11:05 Publikacja: 17.09.2018 08:21

Podatek od spadku bez przedawnienia

Foto: Fotolia.com

Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, kiedy przedawnia się podatek od spadku. Termin ten liczy się od daty postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (powstanie obowiązku podatkowego), a nie od daty nabycia (śmierć spadkodawcy).

Czytaj także: Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadków i darowizn

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział tak na pytanie kobiety, która nabyła 1/3 spadku po matce zmarłej w 1980 r. Sąd stwierdził nabycie postanowieniem wydanym 6 czerwca 2018 r., które uprawomocniło się 28 czerwca. Wnioskodawczyni nie zapłaciła podatku od spadków i darowizn. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że doszło do przedawnienia obowiązku podatkowego. Powołała się na art. 30 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych. Zgodnie z tym przepisem zobowiązania przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Dyrektor KIS zakwestionował jednak takie stanowisko. Przypomniał, że zgodnie z art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast w myśl art. 925 spadkobierca nabywa go z chwilą otwarcia. Prawomocne postanowienie sądu jedynie stwierdza nabycie przez spadkobiercę.

Z kolei zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy rzeczy i praw majątkowych. Przy nabyciu w drodze dziedziczenia powstaje on z chwilą przyjęcia spadku. Jednak jeśli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeśli takim pismem jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Art. 17a ust. 1 ustawy mówi natomiast, że podatnicy muszą złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, zeznanie według wzoru.

Dyrektor KIS stwierdził, że o tym, czy sprawa uległa przedawnieniu, decyduje data powstania obowiązku podatkowego, a nie nabycia spadku. Obowiązek podatkowy powstał zaś z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu rejonowego, czyli w czerwcu 2018 r.

„Oznacza to, że nie uległo przedawnieniu prawo do ustalenia zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia w drodze spadku" – czytamy.

Dyrektor KIS zwrócił też uwagę, że skoro spadek został nabyty przed 1 stycznia 2007 r., czyli datą wejścia w życie znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, to należy zastosować przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. Tymczasem dopiero od 2007 r. obowiązuje zwolnienie z podatku dla najbliższej rodziny, czyli tzw. zerowej grupy podatkowej.

Podkreślił, że kobieta nie może powoływać się na ustawę o zobowiązaniach podatkowych z 1980 r., która straciła moc w 1998 r.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-2. 4015.65.2018. 1.HS

Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, kiedy przedawnia się podatek od spadku. Termin ten liczy się od daty postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (powstanie obowiązku podatkowego), a nie od daty nabycia (śmierć spadkodawcy).

Czytaj także: Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadków i darowizn

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona