Podatki

PIT: kiedy matka może odliczyć wydatki na niepełnosprawne dziecko, które otrzymało rentę po zmarłym ojcu

Fotolia.com
Matka odliczy wydatki na niepełnoletnie niepełnosprawne dziecko, które otrzymało 16 tys. zł renty po zmarłym ojcu. To dlatego, że renta stanowi dochód jej, a nie syna.

Rodzic ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej na niepełnosprawne dziecko pod warunkiem, że dochód pociechy nie przekracza 10 080 zł rocznie. Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w najnowszej interpretacji, co się do tego wlicza.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która samotnie wychowuje 12-letniego niepełnosprawnego od urodzenia syna. Od 2007 r. dziecko otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym ojcu. W 2017 r. ZUS wypłacił z tego tytułu 16 tys. zł i wystawił PIT-40A za 2017 r. na nazwisko wnioskodawczyni. Kobieta uzyskała ponadto 73 tys. zł dochodu ze stosunku pracy i w zeznaniu PIT-36 za 2017 r. wykazała te dochody wraz z rentą na dziecko.

Napisała, że posiada samochód osobowy, którym dowozi dziecko na rehabilitację. W dowodzie rejestracyjnym jest wykazana jako jedyny właściciel. W 2017 r. ponosiła wydatki na używanie samochodu osobowego, jako osoba mająca na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne do 16. roku życia, na dowożenie go na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Poza rentą rodzinną syn nie uzyskuje żadnych innych dochodów. Natomiast wnioskodawczyni otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny 153 zł, który nie podlega opodatkowaniu.

Zapytała, czy może odliczyć ulgę rehabilitacyjną na dojazdy autem. Stanowisko dyrektora KIS było pozytywne. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7b ustawy o PIT należy m.in.:

> mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, której roczny dochód nie przekracza kwoty 10 080 zł,

> być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,

> ponieść z tego tytułu wydatki.

– W pojęciu dochodu osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika mieszczą się wszystkie uzyskane przez tę osobę dochody, w tym zwolnione od podatku, np. zasiłek pielęgnacyjny. Jedynym wyjątkiem są alimenty na rzecz dzieci – zastrzegł dyrektor KIS.

Jednak skoro renta rodzinna na małoletnie dziecko wykazana została przez ZUS w PIT-40A na imię i nazwisko wnioskodawczyni, to należy przyjąć, że jest jej dochodem. Nie stanowi zatem dochodu małoletniego dziecka (osoby pozostającej na utrzymaniu podatnika). A to oznacza, że wnioskodawczyni jest osobą mającą na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, której dochody w 2017 r. nie przekroczyły 10 080 zł. Matka może zatem odliczyć od dochodu wydatki na dowożenie dziecka na zabiegi rehabilitacyjne. Odliczenie jest limitowane, nie może przekroczyć 2280 zł.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-2.4011. 188.2018.1.MM

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL