fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: Jak rozliczyć najem

www.sxc.hu
Łukasz Łebski, starszy konsultant w Crido Taxand o tym jak rozliczyć najem w PIT

Kilka lat temu kupiłem używane mieszkanie i zacząłem je wynajmować. Na początku płaciłem ryczałt, w zeszłym roku poinformowałem urząd, że będę się rozliczał według skali. Dzięki amortyzacji lokalu według indywidualnej stawki w podatkowym rozliczeniu wyszła mi strata. Czy wykazać ją w zeznaniu rocznym?

Łukasz Łebski, starszy konsultant w Crido Taxand: Osoba, która wynajmuje mieszkanie i rozlicza się według skali podatkowej, składa zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Także wtedy, gdy wyszła jej strata (czyli koszty najmu były wyższe od przychodów). Wykazujemy ją w zeznaniu i będziemy mogli ją odliczać przez następne pięć lat (w jednym roku maksymalnie połowę).

Czy miałem prawo do zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji? Wiem, że mieszkanie w momencie zakupu miało już kilkanaście lat, ale z aktu notarialnego to nie wynika. Jak potwierdzić, że lokal jest używany?

Podstawowa roczna stawka amortyzacji dla mieszkania wynosi 1,5 proc. Jeśli kupiliśmy lokal używany (czyli taki, który przed nabyciem był wykorzystywany co najmniej pięć lat), możemy go zamortyzować szybciej, stosując indywidualne stawki. Nawet w ciągu dziesięciu lat.

Przepisy nie określają, w jaki sposób należy udokumentować pięcioletni okres wykorzystywania mieszkania przed nabyciem. Dlatego w razie kontroli przyda się każdy dowód. Wydaje się, że najpewniejszy byłby wypis z księgi wieczystej, z którego wynika, kiedy nieruchomość została do niej wpisana. Fiskusowi natomiast może nie wystarczyć samo oświadczenie sprzedawcy, że przed zbyciem lokalu mieszkał w nim przynajmniej pięć lat (aczkolwiek też jest to ważny dowód w sprawie).

W zeszłym roku przyjąłem 10-proc. stawkę indywidualną. Czy mogę ją obniżyć?

Przepisy nie zabraniają zmieniania indywidualnych stawek amortyzacji. Wydaje się więc, że można to zrobić, stosując pomocniczo art. 22i ust. 5 ustawy o PIT mówiący o obniżaniu stawek podstawowych. Fiskus się jednak na to nie zgadza, zmiana jest więc ryzykowna.

—notował Przemysław Wojtasik

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA