fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: ulga dla tego, z kim mieszka dziecko

Fotolia.com
Jako samotny rodzic rozliczy się ten, kto na stałe zajmuje się potomstwem. Nie przeszkadza, że spędza ono weekendy i wakacje u drugiego rodzica. Przy opiece naprzemiennej z preferencji nie skorzysta nikt.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko. Są one korzystne dla rodziców, którzy mieszkają z pociechą i sprawują nad nią stałą opiekę. Niezadowoleni będą jednak ci, którzy mają ustaloną opiekę naprzemienną, czyli dziecko ma miejsce zamieszkania zarówno przy ojcu, jak i przy matce (np. po tygodniu na przemian). Resort wyjaśnił, jak postąpić, gdy dziecko mieszka z jednym rodzicem i pozostaje pod jego stałą codzienną opieką, a drugi rodzic jest zobowiązany jedynie do płacenia alimentów oraz zajmowania się potomkiem doraźnie, np. w niektóre święta, tydzień ferii, miesiąc wakacji, co drugi weekend oraz w ściśle określone dni powszednie. Wówczas status samotnego rodzica ma ten, przy którym dziecko mieszka i który wykonuje wszystkie obowiązki zapewniające jego prawidłowy rozwój.

Utrzymywanie kontaktów dziecka z drugim rodzicem nie pozbawia pierwszego rodzica (przy którym dziecko mieszka) prawa do opodatkowania na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT – czytamy w broszurze MF.

Ten sposób rozliczenia pozwala sporo zaoszczędzić na podatku, ponieważ PIT płaci się w podwójnej wysokości od połowy dochodów. Dzięki temu nawet od dochodów powyżej 85,5 tys. zł można zapłacić nie 32 proc., ale 18 proc. PIT.

To ważna informacja. Jeszcze rok temu skarbówka stwierdziła w interpretacji (nr 0114-KDIP3-3.4011.530. 2017.2.JK3), że matka (z którą syn mieszka) nie skorzysta z ulgi, ponieważ w określone przez sąd dni opiekuje się nim ojciec. Po kilku miesiącach interpretacja została uchylona.

Ministerstwo wyjaśniło też konsekwencje coraz popularniejszego sprawowania opieki w systemie naprzemiennym, w którym władzę rodzicielską powierzono obojgu rozwiedzionym rodzicom i miejsce zamieszkania dziecka jest zarówno przy ojcu, jak i przy matce (naprzemiennie).

Niezależnie od podziału okresu zamieszkiwania u każdego z rodziców w trakcie roku uznaje się, że dziecko wychowywane jest wspólnie przez oboje rodziców. Żadnemu z nich nie przysługuje zatem prawo do preferencyjnego rozliczenia – pisze ministerstwo.

Taki pogląd podziela skarbówka w interpretacjach. Sądy administracyjne coraz częściej go jednak kwestionują. Przełomowy był wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z kwietnia 2018 r. (sygn. II FSK 573/15). NSA uznał, że jeśli rodzice zajmują się dzieckiem w systemie opieki naprzemiennej, to oboje mają prawo do rozliczenia na preferencyjnych zasadach.

Ministerstwo przypomina też, że warunkiem skorzystania z preferencji jest stan cywilny. Mają do niej prawo: panny, kawalerowie, wdowcy, rozwodnicy, osoby w separacji oraz pozostające w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Rodzice żyjący w konkubinacie i razem wychowujący dziecko nie są osobami samotnie je wychowującymi w świetle ustawy o PIT – zastrzega resort.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA