Michał Szułdrzyński: Superkomputery i sztuczna inteligencja czyli permanentna inwigilacja

Informacja ujawniona w ubiegłym tygodniu przez „Bloomberg Businessweek" była prawdziwą bombą. Dziennikarze nazwali tę sprawę największą i najbardziej zuchwałą jak dotąd próbą inwigilacji, za którą stoi obce państwo. O co chodzi? Amerykańskie władze zostały zaalarmowane przez firmy Apple i Amazon, że w serwerach zamawianych u podwykonawców w Chinach znaleziono malutkie czipy, nie większe od ziarnka ryżu, które umożliwiały śledzenie danych z amerykańskich komputerów.

Aktualizacja: 12.10.2018 23:11 Publikacja: 12.10.2018 15:00

Michał Szułdrzyński: Superkomputery i sztuczna inteligencja czyli permanentna inwigilacja

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Zainfekowane niebezpiecznymi czipami miały być płyty główne serwerów produkowanych przez Supermicro, giganta branży komputerowej. – Atakowanie Supermicro można porównać z atakiem na Windowsa, to tak, jakbyś zaatakował cały świat – komentował anonimowy przedstawiciel amerykańskich służb specjalnych.

Dla nikogo, kto śledzi świat technologii, ta informacja nie powinna być zaskoczeniem. Wszak od kilku lat amerykańskie służby ostrzegają klientów przed kupowaniem chińskich smartfonów, choćby firm Huawei i ZTE, zarzucając im szpiegowanie użytkowników. Instytucje państwowe w USA dostały rekomendacje, by omijać z daleka chiński sprzęt, w styczniu zaś chińskim smartfonom stanowcze „nie" powiedział największy operator w Stanach, czyli AT&T. Z kolei kilka tygodni temu rząd Australii zdecydował o wykluczeniu Huawei z prac nad siecią komórkową nowej generacji 5G. Wolał stawiać na technologie droższe, byle nie opierać rozwoju swoich sieci komórkowych na firmie, która przekazuje dane o użytkownikach chińskim służbom.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama