fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

David Grosman: Rzeczywistość trzeszczy w szwach

EAST NEWS
Chciałbym, żeby czytelnik zdecydował się nie oceniać, tylko rozstrzygnął wątpliwości na korzyść oskarżonego. Przyjął, że nie ma prostych odpowiedzi ani jednoznacznych wyborów. Że życie jest płynne, okoliczności wciąż się zmieniają. Nie da się go zaplanować - mówi David Grosman, pisarz.

Plus Minus: Bohaterką pana nowej powieści „Life Plays with Me" („Życie ze mną pogrywa") jest Vera, która wyemigrowała do Izraela z Jugosławii rządzonej przez Josipa Broz-Titę. Tę postać zainspirowała prawdziwa kobieta, znana w pana kraju za sprawą książek i filmów dokumentalnych – Eva Panić-Nahir. Poznał ją pan?

Zaczęło się od telefonu. Eva zadzwoniła do mnie któregoś dnia, choć się nie znaliśmy. Chciała wyrazić opinię na temat tekstu publicystycznego, który napisałem do gazety. Powiedziała mi wtedy, że powinienem być bardziej stanowczy, pisząc o kwestii osadników żydowskich na terenach palestyńskich.

Ktoś pana skrytykował za zbyt małą stanowczość w tej kwestii? Od lat zdecydowanie pan krytykuje rozwiązania siłowe na spornych terytoriach.

To było odświeżające – zostać zaatakowanym dla odmiany z lewej strony, a nie z prawej. Kobieta miała bardzo silny i nietypowy akcent. Spytałem, skąd pochodzi. Zaczęła mi pobieżnie opowiadać swoj...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA