fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Małgorzata Fuszara: O macicy publicznie się nie mówiło

Małgorzata Fuszara i premier Ewa Kopacz zamalowały antysemicki napis na ścianie jednego z osiedlowych garaży na warszawskiej Ochocie, wrzesień 2015 r.
PAP, Radek Pietruszka
Gdy popatrzymy na badania, to widać, że w polskim społeczeństwie rośnie akceptacja dla partnerskiego modelu rodziny. Ale jest ogromna różnica w postawach, bo za partnerstwem w rodzinie jest o 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn - mówi Małgorzata Fuszara, pełnomocnik ds. równego statusu w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Plus Minus: Zajmuje się pani zjawiskiem szklanego sufitu, pani go nie doświadczyła?

Doświadczyłam go w niewielkim stopniu, ale zawsze są wyjątki od reguły. Proszę mi wierzyć, w Polsce dochodzi do tak niewiarygodnych przykładów dyskryminacji kobiet, że nawet mi trudno w to uwierzyć, choć zajmuję się zawodowo tym problemem. Napisała do mnie pewna kobieta, która chciała kupić ziemię w gminie, a notariusz, jedyny w tej miejscowości, zapytał, gdzie jest jej mąż albo ojciec, bo on z samymi kobietami nie rozmawia. Ta kobieta z jednej strony uważała, że powinna coś z tym zrobić, a z drugiej – chciała mieć ziemię i dom w tej miejscowości.

Mogła się poskarżyć na notariusza do jego izby zawodowej albo pójść do sądu.

Mogła ale – jak tłumaczyła – ów notariusz był znaczącą postacią w lokalnej społeczności. Zadarcie z nim mogłoby ją skłócić z całą miejscowością. To pokazuje, jak taka zależność, zwłaszcza w małych środowiskach, trzyma kobietę w szachu. W...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA