Daniel Zovatto: Mafijne rządy Maduro to nie komunizm

Dzisiejsza Ameryka Łacińska to młode, nowoczesne kraje, gdzie ludzie masowo używają mediów społecznościowych i oczekują od przywódców czego innego niż w przeszłości. Nie chcą rewolucji, tylko wszystkiego „więcej, lepiej i od razu" - mówi Daniel Zovatto, politolog, analityk think tanku zea.

Publikacja: 02.08.2019 17:00

Jair Bolsonaro rządzi Brazylią, ale ma problemy ze spełnieniem przedwyborczych zapowiedzi. „Bolsonar

Jair Bolsonaro rządzi Brazylią, ale ma problemy ze spełnieniem przedwyborczych zapowiedzi. „Bolsonaro wzbudził ogromne nadzieje. Obiecał szybki wzrost gospodarczy, tymczasem Brazylia rozwija się w tempie ledwie 1 proc. rocznie” – mówi Zovatto

Foto: EVARISTO SA/AFP

Plus Minus: Lider skrajnej prawicy Jair Bolsonaro został niedawno prezydentem Brazylii, jego odpowiednik na lewicy Andrés Manuel López Obrador w tym samym czasie stał się przywódcą Meksyku. Dlaczego w Ameryce Łacińskiej tak trudno zbudować stabilną demokrację, zapobiec rewolucjom i zamachom stanu?

Daniel Zovatto: Chyba mówimy o innych epokach? To, o co pan pyta, odnosi się do przeszłości! Dziś demokracja to ustrój większości krajów latynoskich. W 1978 r. najpierw w Ekwadorze i Republice Dominikańskiej, a potem stopniowo w krajach andyjskich, Ameryce Środkowej i wreszcie Ameryce Południowej jedna po drugiej upadały dyktatury. To był proces, który trwał 12 lat. Zanim się zaczął, tylko w Wenezueli, Kolumbii i Kostaryce przeprowadzano wolne wybory. Ale w 1990 r., po tym gdy w Nikaragui Daniel Ortega musiał oddać władzę na rzecz Violety Chamorro, po raz pierwszy w historii w całej Ameryce Łacińskiej poza Kubą mieliśmy już demokrację.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama