fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z odwagą i z różańcem

archiwum prywatne
Józefa Broda z Jędrzejewskich. Odnawiamy dzisiaj pamięć o kobietach stulecia, o „siłaczkach" i społeczniczkach, bohaterkach powstań i uczonych. Mało kto jednak pamięta o heroizmie takich kobiet jak babcia Józefa.

Urodziła się 10 listopada 1888 roku we wsi Błonie koło Lubienia, na Kujawach. Kilku lat później Józef i Domicella z Kaniewskich, jej rodzice, zakupili spore gospodarstwo w Śmiłowicach. Odtąd aż po dzień dzisiejszy Śmiłowice, stara, królewska wieś, pamiętająca jeszcze czasy urodzonego w niedalekim Kowalu Kazimierza Wielkiego, stanowią gniazdo rodzinne Jędrzejewskich.

Władysław Grabski w „Historii Towarzystwa Rolniczego" opowiada, że w połowie XIX wieku gospodarz Lewandowski w Śmiłowicach posiadał 21 mórg gruntów ornych, stosował trójpolówkę, uprawiał dwie morgi koniczyny i morgę buraków pastewnych, a także hodował cztery krowy i dwa woły. Może to od Lewandowskiego pradziadek Józef zakupił gospodarstwo?

Dzisiaj gdzieś w połowie drogi między śmiłowickim kościołem a cmentarzem wznosi się trochę podobny do toskańskich dom Jędrzejewskich, a w głębi dawnego podwórza – imponujący, przeszklony kompleks biur i pomieszczeń do sortowania i przechowy...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA