fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Mazur: Szczęście jest efektem wysiłku i dyscypliny

Fotorzepa, Darek Golik
Żyjemy w takim pośpiechu i robimy tyle rzeczy naraz, że na tak zwane bolączki życia, problemy egzystencjalne i konflikty wartości szukamy łatwych rozwiązań, więc sięgamy po coś prostego. Odpowiedź z poradnika jest doraźna i można ją szybko zastosować – mówi Piotrowi Witwickiemu propagator stoicyzmu - mówi Tomasz Mazur, filozof.

Plus Minus: Sprzedaje pan ludziom stoicyzm?

W szerokim tego słowa znaczeniu tak, można tak powiedzieć, choć rynek nie jest chyba zbyt głęboki. Myślę, że będzie się pogłębiać. Jestem dobrej myśli, bo Polska szybko nadrabia zaległości, a we wszystkich zachodnich krajach jest duży rynek na refleksyjność.

W który starają się wejść różne poradniki.

To prawda. Być może, żebyśmy jako społeczeństwo odkryli filozofię, najpierw musi zostać przekroczona krytyczna liczba Polaków, którzy zderzą się z jałowością łatwych rozwiązań.

Nie ma dróg na skróty?

Nie ma sztuczek i technik, które szybkimi ruchami przyniosą skutek w postaci szczęśliwego życia. Szczęście jest konsekwencją wysiłku i dyscypliny. Nie da się tego zrobić prosto.

Wysiłek? Dyscyplina? A nie można po prostu myśleć optymistycznie ?

My często jesteśmy zakładnikami własnego sukcesu. Jak się nam zaczyna wieść w życiu, to myślimy, że nie trzeba z nim już nic robić, że już dalej...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA