Irena Lasota: Dwa modele poprawności – amerykański kontra polski

Zgodnie z amerykańskim modelem doskonałej poprawności politycznej najlepiej nie powiedzieć nic, bo gdy mówisz coś, to zawsze ktoś może cię oskarżyć, że powiedziałeś to coś, nie tak jak nalezy. Ale mówić i pisać trzeba, bo za to płacą. Najgorzej to wygląda w radiu, którego słucham tylko w samochodzie na krótkich trasach – bo tego się inaczej nie daje słuchać. W gazecie można dać duże zdjęcie i mniejszy tekst, w telewizji ludzie często oglądają wiadomości, zamiast ich słuchać, i można bez trudu przerzucać kanały tak, by zdanie zaczęte niepoprawnie na Fox News przez jakiegoś nerwicowca zostało poprawnie zakończone przez flegmatycznego starszego pana na CBS.

Publikacja: 26.03.2021 17:00

Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Robertowi Lewandowskiemu,

Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Robertowi Lewandowskiemu, kapitanowi piłkarskiej reprezentacji Polski. Order został nadany za wybitne osiągnięcia sportowe, za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Foto: KPRP

Ale z radiem już nie tak prosto, w każdym razie dla mnie. Przez te wszystkie lata zafiksowałam tylko dwie stacje – jedną poprawniejszą od drugiej i nie mogę ich zmieniać, nie spuszczając z oczu drogi. Dziś więc słuchałam takiej oto rozmowy: „– Więc co się stało? – No na pewno można powiedzieć, że stało się coś i to raczej strasznego... – Ale czy znane są powody? – Powody może istnieją, ale może nie będziemy ich znali. – A co ludzie mówią o tym, który to zrobił? – No, mówią różnie...". Rozmowa dotyczyła strzelaniny z poprzedniego dnia w Boulder w stanie Kolorado, w której zginęło dziesięć osób. I na wszelki wypadek nikt nie śmie powiedzieć, że podejrzany nazywa się Ahmad Al Aliwi Alissa, że przyjechał z miejscowości Arvada, skądinąd też w stanie Kolorado, a przedtem jako małe dziecko przyjechał tu z rodzicami, uchodźcami z Syrii, że nie jest ani specjalnie religijny, ani upolityczniony, ale na pewno wykazywał już uprzednio objawy choroby psychicznej. Podobnie zresztą jak jego rówieśnik, 21-letni Robert Aaron Long, który kilka dni przedtem zabił w Atlancie osiem osób, w tym chyba sześć prostytutek. Alissa był podobno zdania, że tropią go i prześladują jego rówieśnicy, Long leczył się w klinice prowadzonej przez ewangelików na „seksualne uzależnienie".

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody