fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Maciej Kawecki: Ministerstwo Cyfryzacji daje więcej niż pieniądze - pozwala kreować rzeczywistość

Fotorzepa/ Darek Golik
Ludzie czasami pytają, po co jest reforma ochrony danych osobowych. Czy nie ma ważniejszych problemów? Technologie się rozwijają i jeśli ochrona danych nie będzie za nimi nadążać, to za chwilę nie będziemy mieli już czego bronić - mówi Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji.

Plus Minus: Każdy ma prawo do bycia zapomnianym?

Maciej Kawecki: Każdy będzie mieć do tego prawo. Ale powiedzmy szczerze: bycie zapomnianym w RODO (Regulacje o Ochronie Danych Osobowych – red.) to trochę taki chwyt marketingowy. To ładnie nazwane uprawnienie, które więcej obiecuje, niż daje.

Stwierdzenie, że coś, co raz pojawiło się w internecie, pozostanie w nim na zawsze, będzie dalej aktualne?

Będzie. Musimy być bardzo ostrożni. Prawo do bycia zapomnianym tego nie zmieni. Usunięcie takich danych może być bardzo trudne, bo serwery są na przykład zlokalizowane w Indiach czy Stanach Zjednoczonych. Wtedy nasz wpływ jest bardzo ograniczony. Ale z innego powodu mówię, że to jest prawo, które więcej obiecuje, niż daje. Chcemy kupić książkę przez internet, a później usunąć nasze dane. I jak taki sklep ma się obronić przed naszymi ewentualnymi roszczeniami? Przedsiębiorca będzie mógł odmówić w takim przypadku usunięcia naszych danych.

Ale mów...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA