fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bogusław Chrabota: Nieuniknione wojny Bidena

Prezydent USA Joe Biden
AFP
Ameryka popękana, podzielona na kawałki. Trump, zamiast zrobić ją znów wielką, zostawia ją zmasakrowaną, pełną fundamentalnych pytań, niespokojną o przyszłość. To inna Ameryka od tej, którą znałem przed laty. Wtedy, w początkach lat 90., Stany Zjednoczone były jak ospały kocur, syte, bezpieczne, gotowe do skoku.

Amerykanie, których wtedy spotykałem, nie mieli wątpliwości, że są dziećmi i uczestnikami największej demokracji świata, jedynej potęgi gospodarczej, państwa, które stoi na straży światowego porządku. Emanowała z nich siła i duma, a przede wszystkim poczucie porządku, w którym ich kraj o niewyczerpanych zasobach jest najważniejszym punktem odniesienia dla globalnych standardów w polityce i ekonomii. Ameryka broniła wolności i odbierała wolność. Ameryka uruchamiała bądź zatrzymywała systemy gospodarcze narodów. Ameryka kształciła elity. Do Ameryki – jak do źródła wszelkiej wiedzy i jedynej oazy spokoju – ciągnęli intelektualiści, dysydenci i bojownicy przegranej sprawy z całego świata. Ameryka miała być z czego dumna, a Amerykanie mogli myśleć o sobie jako o wybrańcach fortuny.
Trump wszystko zepsuł. Ale czy był pierwszy? Nie. Zaczęło się dużo wcześniej. Najpierw atak na World Trade Center. Ameryka zatrzęsła się, najpierw z przerażeni...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA