fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Co ma polityka do prawnika - komentuje Ewa Usowicz

Ewa Usowicz
Borys Skrzyński

Zmiany polityczne mają wpływ na każdy biznes – również prawniczy. I pal licho niewydarzone wypowiedzi polityków, które powodują, że zaczynają szaleć indeksy giełdowe czy waluty. Sama zmiana rządu powoduje pewne wyczekiwanie – co się wydarzy? Czy zmienią się istotne okoliczności mające wpływ na dany biznes, inwestycję, transakcję? Zawsze łamią sobie nad tym głowy i przedsiębiorcy, i prawnicy. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jakie problemy mogą spowodować np. nagłe zmiany podatkowe.

Widać to również w tegorocznym rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej" – kancelarie obsługujące biznes miały mniej pracy w pierwszej połowie 2016 r. Inwestorzy wstrzymali oddech. Część transakcji nie doszła do skutku, część się opóźniła. Ale już w drugiej połowie roku machina ruszyła – głównie fuzje i przejęcia. Ale także transakcje na rynkach kapitałowych, bankowe, nieruchomościowe.

Choć ta pierwsza połowa roku zaważyła na wynikach firm prawniczych, jest to wciąż olbrzymi rynek usług, na którym funkcjonuje ok. 7 tys. prawników. Nadal ma się dobrze obsługa rozmaitych sporów w biznesie, doradztwo w zakresie nieruchomości, energetyki czy ochrony danych osobowych. Ale widać też rosnące zapotrzebowanie na pomoc specjalistów od prawa konsumenckiego (potrzebują jej nie tylko frankowicze), nowych technologii czy postępowania karnego. Kancelarie prawnicze chętniej włączają się też w doradztwo w zakresie compliance, czyli tzw. polityki zgodności (chodzi m.in. o działanie firmy zgodnie z prawem). Widać też, że polscy prawnicy są coraz odważniejsi w poszukiwaniu zleceń poza Polską. Nie bez powodu zaczynają się uczyć chińskiego, a ci młodsi – rosyjskiego.

Słyszę obawy, że część zleceń odbierze kancelariom Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Rzeczywiście, ten adwokat państwa rośnie w siłę i może przejąć część obsługi państwowych spółek. Nie sądzę jednak, by odebrał kancelariom prawniczym znaczący kawałek tortu.

Ten rynek cały czas się zmienia – rosną nowi liderzy. Wygrywają ci, którzy odważnie szukają nowych możliwości w prawniczym biznesie.

Zobacz wyniku RANKINGU KANCELARII PRAWNICZYCH 2017

***

Szanowani Państwo,

uprzejmie informujemy, że ukazał się już Ranking Kancelarii Prawnych. Pozwalamy sobie przypomnieć, że Ranking dostępny jest wyłącznie dla prenumeratorów. Aby ułatwić Państwu zakup większej liczby egzemplarzy  przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę. W celu złożenia zamówienia, prosimy o kontakt z Elżbietą Jezierską, tel. 22 463 04 54, elzbieta.jezierska@rzeczpospolita.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA