Koniec ery węgla w Polsce

Na świecie zaczęła się era obywatelskiej, inteligentnej, efektywnej i odnawialnej energii: wiatru, słońca, wody, biomasy i geotermii. Z tej listy różnych źródeł każdy może ułożyć sobie własny miks energetyczny.

Publikacja: 30.01.2019 20:00

Koniec ery węgla w Polsce

Foto: Adobe Stock

Węgiel przez wiele dekad był podstawą dobrobytu w Polsce. Od lat 70. ubiegłego wieku zapewniał dzięki wówczas nowoczesnym elektrowniom i sieciom jakość życia Polek i Polaków: światło, ciepło, transport publiczny i rozwój przemysłu. Jednak w 2018 r. trzeba sobie jasno powiedzieć: era węgla i innych paliw kopalnych na świecie się kończy. Nie tylko z powodu zmian klimatycznych: powodzi, huraganów i fal upałów związanych ze zmianami klimatu. Także dlatego, że mamy alternatywę: oszczędne, efektywne i z miesiąca na miesiąc taniejące technologie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Tak, możemy odchodzić od węgla, likwidować smog, a jednocześnie tworzyć setki tysięcy miejsc pracy w całym kraju w sektorze efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem