Reklama
Rozwiń

Janusz S. Janowski: Rekompensaty dla twórców kultury - na czym polega istota sporu?

W tradycji zachodniej, konstytuującej także Polską kulturową tożsamość, twórczość artystyczna nie ma celu utylitarnego, tylko duchowy. Starożytni Grecy doskonale rozumieli tę odrębność, a filozofowie nowożytni akcentowali bezinteresowność jako podstawę działania artystycznego (Immanuel Kant), mimo to spór wokół tzw. opłaty reprograficznej toczony jest niemal wyłącznie z perspektywy ekonomicznej. Rząd zmierza do systemowego uwzględnienia swoistości aktywności artystycznej (po raz pierwszy w historii Polski!), co jest krokiem cywilizacyjnym.

Aktualizacja: 15.05.2021 12:35 Publikacja: 15.05.2021 12:05

Janusz S. Janowski: Rekompensaty dla twórców kultury - na czym polega istota sporu?

Foto: Adobe Stock

Spór wokół rządowych planów zwiększenia rekompensaty za dozwolone kopiowanie dzieł sztuki zdominowany jest przez argumentację dotyczącą kwestii biznesowych, toczy się przy niezrozumieniu i lekceważeniu sytuacji zdecydowanej większości artystów. Krytycy działań rządu z jednej strony dostrzegają wyłącznie suto opłacanych artystycznych celebrytów, kompletnie nie wnikając w istotę systemowego położenia środowisk artystycznych. Nie chcą dostrzec i odnieść się do wstrząsających wyników badań, wykonanych przed kilkoma laty na zlecenie MKDNiS, które jednoznacznie wykazały, że zdecydowana większość czynnych twórczo artystów żyje na skraju ubóstwa i poza systemem opieki zdrowotnej oraz zabezpieczenia emerytalnego. Tylko nieliczni są w stanie opłacić składkę ubezpieczeniową obowiązującą indywidualnych przedsiębiorców, za których obecny system uznaje także artystów. W konsekwencji większość twórców funkcjonuje w zawodzie i w społeczeństwie dzięki wsparciu swoich rodzin.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem