Aktualizacja: 27.05.2019 19:09 Publikacja: 27.05.2019 19:09
Foto: 123RF
Pytanie postawił Trybunał Konstytucyjny, ograniczając w 2007 r. ustawę lustracyjną. Nowela ustawy o ochronie informacji niejawnych, która ma wejść w życie w październiku, na nowo otwiera ten temat. Na jej podstawie cywilny i wojskowy kontrwywiad, dopuszczające do tajemnic, nie dadzą go tym, którzy współpracowali przed 1989 r. Ze stanowisk w administracji, w tym cywilnej i wojskowej dyplomacji, odejdą osoby niezobowiązane dotąd do składania oświadczeń lustracyjnych. Ale zrobią to nie na mocy decyzji lustrującego ich sądu, lecz służb będących dziś pod zwierzchnictwem ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Ważne więc, by wolności ograniczać proporcjonalnie. W odróżnieniu od lustracji osób publicznych, której przyświeca jawność, procedura dopuszczania do tajemnic jest niejawna i służbom już dziś wolno w niej wiele. Przypomnijmy choćby, jak minister obrony Antoni Macierewicz de facto wstrzymywał awans generalski oficera bliskiego prezydentowi pod pretekstem trwającej kontroli certyfikatu dostępu do tajemnic wojskowych. Wystawiający certyfikat korzystaliby nawet z informacji operacyjnych. Przepływ wrażliwych danych bez kontroli zewnętrznej może być groźny, ale z życia znamy przykłady, gdy służbom brakowało wiedzy w kluczowych kwestiach.
Trwa długi weekend majowy. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto Flagi, 3 maja – Święto Konstytucji. Majowej.
Rzadziej podnoszonym aspektem ówczesnych reform ustrojowych jest fakt zapoczątkowania w konstytucji procesu prze...
Czterodniowy tydzień pracy? To nie musi być zły pomysł dla biznesu, tylko szansa na wyczekiwaną przez niego dere...
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas