fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

.Nowoczesna

#RZECZoPOLITYCE Gryglas: Zacznijmy wreszcie budować wspólnotę

rp.pl
Dziś mamy tak wiele osi podziału społeczeństwa, że kolejna jest nam zupełnie niepotrzebna. Dziś powinniśmy budować wspólnotę i zasypywać podziały i budować wspólnotę - mówił poseł .Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.

- Miałem dotąd bardzo krytyczne zdanie na temat sejmowych komisji śledczych, które nic nie wyjaśniały. Zmieniam powoli zdanie obserwując komisję ds. Amber Gold - zdaje egzamin, przede wszystkim nie angażując zbytnio polityków. Nie całe gremium, ale przewodnicząca Małgorzata Wassermann i poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński pracują rzeczywiście solidnie, starają się wyjaśnić, jak było naprawdę - mówił Gryglas. Na pytanie, czy przed posłami powinien stanąć Donald Tusk, Gryglas odpowiedział, że wszyscy są równi wobec prawa i dotyczy to również byłego premiera.

Poseł uważa, że potrzebna jest komisja ds. wyłudzania VAT, ale materia jest trudna. - Wolałbym, żeby to służby państwowe lepiej działały - szybko i rzetelnie. Mamy w wielu przypadkach taką dualną rzeczywistość, nie tylko w sprawie VAT czy Amber Gold - np. w sprawie reprywatyzacji działa komisja weryfikacyjna, a obok pracuje zespół prokuratorów. Komisje powinny wyjaśniać sprawy ze swojego zakresu.

Gryglas ocenia, że komisja ds. reprywatyzacji wyjaśniła kilka ważnych kwestii. Ale skala tej sprawy jest olbrzymia i to, co rozstrzygnęła komisja, to kropla w morzu potrzeb. - Konieczne jest opracowanie ustawy reprywatyzacyjnej. Rozwiązaliśmy kwestię mienia zabużańskiego raz na zawasze - ustawą i wypłaceniem odszkodowań, to samo powinno się stać z reprywatyzacją - uważa Gryglas.

Jego zdaniem niewyjasnione sprawy reprywatyzacji spowlniają rozwój kraju. - Kiedy jeździ się ulicami stolicy, widać wiele starych, zrujnowanych kamienic. Zamiast nich mogłyby powstać nowe budynki, ale nieuregulowane sowinno tutaj dojść do porozumienia wszystkich partii, bo to sprawa merytoryczna.

>Poseł uważa, że przed komisją weryfikacyjną powinna stanąć prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Wszyscy mamy obowiązki wobec państwa. Jeśli zostaną poruszone kwestie, które mogą ją obciążać, może przecież odmówić zeznań. Ale zapewne ma dużo do powiedzenia.

Prawdopodobieństwo powstania w wyborach samorządowych wspólnych list PO i Nowoczesnej Gryglas ocenił, że jeśli do tego dojdzie, będą to raczej lokalne sojusze na poziomie miast.

Komentując pogłoski, że wkrótce może zmienić przynależność partyjną i przenieść się z .Nowoczesnej do Prawa i Sprawiedliwości, Gryglas zapewnił, że nie myśli o zmianie barw politycznych.

- Trzeba słuchać obywateli, głos kobiet jest głosem istotnym, ale kruchy kompromis sprzed kilku lat jest zasadny i powinno się go utrzymać - powiedział Gryglas, pytany o wczorajszy "Czarny protest". Dodał, że głosował zarówno przeciwko liberalizacji, jak i zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. - Dziś mamy tak wiele osi podziału społeczeństwa, że kolejna jest zupełnie nam niepotrzebna. Dziś powinniśmy budować wspólnotę i zasypywać podziały i budować wspólnotę.

Pytany o to, czy podziały między Polakami zasypuje działalność prezydenta, Gryglas, członek sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą, uznał, że prezydent ma duże zasługi na tym polu, szczególnie na arenie międzynarodowej. - To jest w ogóle komisja wyjątkowa, my naprawdę pracujemy ponad podziałami. Udaje się nam realizować sprawy ważne dla Polaków i Polonii, przyjęliśmy ustawę o Karcie Polaka, ustawę repatriacyjną, która dobrze służy Rzeczpospolitej.

Zdaniem posła .Nowoczesnej 11 Listopada jest złym terminem na referendum konstytucyjne, a przede wszystkim prezydent najpierw powinien przestawić propozycję ustawy zasadniczej, a dopiero potem poprosić Polaków, by się na jej temat wypowiedzieli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA