Nowe odkrycia potwierdzają wcześniejsze obawy, że „ekspozycja na intensywne i mocne światło (LED) jest fototoksyczna i może prowadzić do nieodwracalnych strat wśród komórek siatkówki oraz zmniejszonej ostrości widzenia - ostrzegła w wydanym oświadczeniu francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES).

Agencja zaleciła w swoim 400-stronicowym raporcie, by zmieniony został maksymalny limit narażenia na ostre światło, nawet jeśli takie poziomy są rzadko spotykane w domu czy w pracy. W raporcie dokonano rozróżnienia między ostrym narażeniem na światło LED o wysokiej intensywności a „chronicznym narażeniem” na źródła o niższej intensywności.

Choć mniej niebezpieczne, nawet przewlekłe narażenie może "przyspieszyć starzenie się tkanki siatkówki, przyczyniając się do pogorszenia ostrości wzroku i niektórych chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem" - podsumowała agencja.

Energooszczędna i niedroga technologia diod elektroluminescencyjnych (LED) w ciągu dekady przeorała rynek źródeł oświetlenia. Obecnie odpowiada za połowę rynku, ale według prognoz już w przyszłym roku może to być 60 procent. LED zużywa tylko jedną piątą energii elektrycznej, używanej w zwykłej żarówce o porównywalnej jasności.

Wiodącymi światowymi producentami żarówek LED są GE Lighting, Osram i Philips.