Sąd Okręgowy: zarządca musi zróżnicować koszty działania osiedlowej recepcji

Jednakowa opłata dla wszystkich współwłaścicieli nieruchomości wspólnej za koszty obsługi recepcji okazała się niezgodna z prawem.

Aktualizacja: 09.12.2018 12:08 Publikacja: 09.12.2018 05:00

Sąd Okręgowy: zarządca musi zróżnicować koszty działania osiedlowej recepcji

Foto: 123RF

Maria C. wniosła do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga pozew przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o uchylenie uchwały dotyczącej uiszczania kosztów obsługi recepcji w sposób równomierny przez każdy lokal – jako niezgodnej z prawem.

Recepcjoniści gospodarzami domów

W uzasadnieniu kobieta wskazała, że jest właścicielem jednego z lokali mieszkalnych należących do wspólnoty. W kwietniu 2017 r. członkowie wspólnoty podjęli uchwałę, na mocy której postanowili przywrócić obsługę recepcji w budynku. Postanowiono m. in. że kosztami obsługi recepcji obciąża się każdy lokal równomiernie, tj. w kwocie po ok. 35 zł miesięcznie.

Tymczasem w opinii Marii C. taki zapis narusza art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, który stanowi, że współwłaściciele lokali partycypują w ponoszeniu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w sposób proporcjonalny do przypadających im udziałów. Zdaniem lokatorki żadne przesłanki nie przemawiają, aby ustalić jednakową opłatę dla wszystkich współwłaścicieli nieruchomości wspólnej za koszty obsługi recepcji.

Jednakowa wysokość

W odpowiedzi na pozew zarządca nieruchomości wniósł o oddalenie powództwa. Spółka wskazała, że koszty obsługi recepcji nie są składnikiem kosztów zarządu nieruchomością wspólną, o których mowa w art. 14 ustawy o własności lokali. Recepcjoniści mieli pełnić rolę gospodarzy domów, a w zakres ich obowiązków miało wchodzić m. in. ograniczenie ruchu akwizytorów, odbiór przesyłek, pomoc właścicielom w nagłych przypadkach tak, aby utrzymać dotychczasowy standard obsługi nieruchomości. Obok ochrony nieruchomości wspólnej stanowiła dodatkową ochronę, która winna być rozliczana równomiernie z każdego lokalu. – W związku z tym, iż mieszkanie o większym metrażu nie generuje wyższych kosztów obsługi recepcji, aniżeli mieszkanie o mniejszym metrażu, rozliczenie kosztów z tego tytułu ustalono w jednakowej wysokości dla każdego lokalu. Nakład pracy recepcjonisty jest bowiem w obu przypadkach taki sam – tłumaczył zarządca.

Argumenty firmy nie przekonały sądu, który uchylił uchwałę w części dotyczącej obciążenia kosztami obsługi recepcji równomiernie każdego lokalu. W uzasadnieniu przypomniano, iż zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. Przepis art. 14 u.w.l. zawiera otwarty katalog wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, choć de facto posługuje się pojęciem „kosztów zarządu nieruchomością wspólną". Ustawa zalicza do powyższej kategorii w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za media w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, koszty ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Zaskarżona uchwała, w ocenie sądu, naruszyła przepis art. 12 ust. 2 ustawy. Z jej treści w sposób niebudzący wątpliwości wynika bowiem, że recepcja powołana została w znacznym stopniu dla dodatkowej ochrony i zabezpieczenia nieruchomości wspólnej. Świadczy o tym zwłaszcza zakres zadań, do których obsługa recepcji była zobowiązana, np. pilnowanie porządku w części wspólnej, zwłaszcza przy wyprowadzkach i pracach remontowych, dbanie o ład i porządek w holach głównych, na klatkach schodowych, w garażach i patiach, obchody klatek schodowych i garaży, dbanie o ogólne bezpieczeństwo, czy wreszcie czuwanie, by nie wchodziły osoby niepożądane oraz ograniczenie ruchu akwizytorów.

Jaki zakres obsługi

Zdaniem sądu, nie udowodniono przy tym, by obsługa recepcyjna w budynku wspólnoty miała chronić w dominującej części prawo własności indywidualnej poszczególnych właścicieli lokali. Co do zasady ani treść uchwały, ani przeprowadzone w sprawie dowody nie pozwalają na ścisłe, precyzyjne ustalenie zakresów, w jakich obsługa recepcji ma dotyczyć sfer indywidualnej i wspólnej własności. – Jednakże, o ile można uznać, iż w wypadku wyłącznego lub przeważającego celu przywrócenia recepcji w postaci ochrony indywidualnej własności i potrzeb poszczególnych współwłaścicieli odpowiedzialność za koszty jej obsługi winni ponosić właściciele lokali równomiernie, w sposób jednakowy, tożsamy, o tyle w sytuacji odmiennej, gdy recepcja w części, a w świetle treści uchwały wręcz przede wszystkim ma zabezpieczać nieruchomość wspólną wewnątrz budynku – odstąpienie od zasady proporcjonalnego obciążenia właścicieli lokali kosztami związanymi z utrzymaniem nieruchomości wspólnej – jawi się jako nieusprawiedliwione – wskazał sąd.

W ocenie SO, przyjęcie, że wszyscy współwłaściciele ponoszą w jednakowym, czyli niezależnym od wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej stopniu ciężar kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, jest sprzeczne z art. 12 ustawy o własności lokali.

- W okolicznościach sprawy wprowadzenie zróżnicowania, ze względu na wysokość udziału w nieruchomości wspólnej, w obciążeniach związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej stanowiłoby realizację zasady równych praw i obowiązków współwłaścicieli – zauważyła sędzia.

Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z 13 grudnia 2017 r. – sygn. akt II C 713/17

Maria C. wniosła do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga pozew przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o uchylenie uchwały dotyczącej uiszczania kosztów obsługi recepcji w sposób równomierny przez każdy lokal – jako niezgodnej z prawem.

Recepcjoniści gospodarzami domów

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona