Oczekujący na mieszkanie komunalne nie dostaną dodatku mieszkaniowego

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego ma prawo do dodatku mieszkaniowego tylko wtedy, gdy oczekuje na lokal zamienny albo socjalny.

Aktualizacja: 10.11.2015 10:18 Publikacja: 10.11.2015 05:55

Oczekujący na mieszkanie komunalne nie dostaną dodatku mieszkaniowego

Foto: www.sxc.hu

Dodatek nie przysługuje, jeśli czeka na mieszkanie komunalne.

Takie rozróżnienie skłania do zastanowienia nad meandrami polskiej legislacji. Trudno bowiem zrozumieć, dlaczego osoby o porównywalnych warunkach materialnych i mieszkaniowych są traktowane odmiennie.

Mieszkaniec Zabrza Andrzej R. został wykluczony ze spółdzielni mieszkaniowej. Starania o uchylenie uchwały spółdzielni okazały się bezskuteczne. Powództwo Andrzeja R. oddalił Sąd Okręgowy w Gliwicach, a Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej. Od tej pory Andrzej R. zajmuje spółdzielcze mieszkanie bez tytułu prawnego. Został natomiast wraz z rodziną wpisany na listę oczekujących na mieszkanie komunalne.

Powołując się na obie te okoliczności, wystąpił o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ale prezydent Zabrza odmówił.

Andrzej R. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Przedłożył pismo z urzędu miasta zaświadczające, że w związku z wnioskiem o spisanie umowy najmu lokalu komunalnego został umieszczony na liście osób oczekujących na mieszkanie komunalne. Ustawa o dodatkach mieszkaniowych określa, że przysługują one m.in. osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego oczekującym na lokal zamienny lub socjalny. Zdaniem Andrzeja R. wpis na listę oczekujących na najem lokalu komunalnego daje takie same uprawnienia.

Samorządowe kolegium utrzymało jednak w mocy decyzję prezydenta Zabrza, ponieważ Andrzej R. i jego rodzina nie oczekują na lokal zamienny ani socjalny.

Wśród osób uprawnionych do dodatków mieszkaniowych ustawa nie wymienia oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu komunalnego. Decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego nie zapada także w ramach uznania administracyjnego. Nie można zatem ocenić, czy należałoby przyznać dodatek ze względu na trudną sytuację wnioskodawcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyjął wykładnię SKO i oddalił skargę Andrzeja R. W skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego Andrzej R. ocenił tę wykładnię jako błędną. Jego zdaniem należy uznać, że oczekiwanie na lokal komunalny jest równoznaczne z oczekiwaniem na lokal socjalny lub zamienny.

Sąd kasacyjny uznał jednak, że nie jest to oczekiwanie równoznaczne, a katalog tytułów do dodatków mieszkaniowych wymieniony w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych jest katalogiem zamkniętym i nie można już do niego dopisać uprawnień innego rodzaju.

Otwiera się natomiast pole do działania dla rzecznika praw obywatelskich, który może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności tej regulacji z ustawą zasadniczą.

sygnatura akt: I OSK 545/14

Dodatek nie przysługuje, jeśli czeka na mieszkanie komunalne.

Takie rozróżnienie skłania do zastanowienia nad meandrami polskiej legislacji. Trudno bowiem zrozumieć, dlaczego osoby o porównywalnych warunkach materialnych i mieszkaniowych są traktowane odmiennie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów