fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Będą dopłaty do czynszów za mieszkanie dla najemców - Sejm przyjął ustawę

Osiedle mieszkaniowe
Fotorzepa / Adam Burakowski
Mają być tanie mieszkania pod wynajem oraz dopłaty do czynszu dla poszkodowanych przez pandemię.

Samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań komunalnych. Najemcy, którzy z powodu pandemii mają problemy z zapłatą czynszu, mogą liczyć na wsparcie finansowe.

Propozycje w tej sprawie zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, który uchwalił Sejm.

Z nowych przepisów wynika, że na wsparcie finansowe mogą liczyć najemcy wszystkich typów mieszkań – komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy – którzy wystąpią o przyznanie dodatku mieszkaniowego i go otrzymają. Wniosek w tej sprawie do gminy będzie można składać do 31 grudnia 2020 r. Najemca ma wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach jego średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy w porównaniu z 2019 r., a także że wynajął mieszkanie przed 14 marca 2020 r.

Czytaj także:

Rząd chce, by najemca otrzymywał maksymalnie 1500 zł na pokrycie do 75 proc. miesięcznego czynszu. Szacuje się, że przyznawane w praktyce dopłaty będą zbliżone do tej kwoty.

Rządowy pakiet mieszkaniowy zawiera także rozwiązania dotyczące społecznych agencji najmu, czyli SAN. Mają zawierać wieloletnie umowy najmu z właścicielami mieszkań. Ci otrzymają też gwarancje, że regularnie i terminowo otrzymają czynsz. Następnie SAN pozyskane mieszkania będzie podnajmować.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA