fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie+ dopłaty do czynszów dla najemców

Fotolia.com
Najemcy mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie+ otrzymają dofinansowanie.

Od 1 stycznia 2019 r. będzie można ubiegać się o dopłaty do czynszu. We wtorek Rada Ministrów zaakceptowała przepisy w tej sprawie. Chodzi o projekt ustawy o dopłatach do czynszu przez dziewięć pierwszych lat najmu. Ma on wesprzeć przede wszystkim rządowy projekt Mieszkanie+. Dziś jest tylko pilotowany.

– Comiesięczna dopłata obniży czynsz, co ułatwi wynajmowanie mieszkania w ramach tego programu – wyjaśnił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Zgodnie z projektem przez dziewięć lat dopłaty będą otrzymywać rodziny, które nie mają innego mieszkania. Pod warunkiem że ich dochód nie będzie przekraczał określonego przez ustawę poziomu (uzależnionego od liczby osób w gospodarstwie domowym). Co roku będzie on weryfikowany. Jeśli przekroczą kryteria dochodowe prawo do dopłat zostanie wygaszony.

Dopłaty będą stosowane do mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Mogą być nowo wybudowane lub świeżo po remoncie w budynkach mieszkalnych położonych na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

Wsparcie w formie dopłat będą obsługiwały samorządy gminne i Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat.

Mieszkania z tego rodzaju wsparciem będą mogli budować m.in. deweloperzy oraz BGK Nieruchomości, który dziś prowadzi pilotaż.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA