Ryczałt od najmu: wynajmując kilkadziesiąt lokali nie trzeba zakładać firmy

Właściciele kilkudziesięciu lokali, wynajmujący wiele mieszkań i punktów usługowych, zapłacą prosty ryczałt. Przekonali fiskusa, że nie mogą prowadzić biznesu.

Publikacja: 10.06.2019 09:17

Ryczałt od najmu: wynajmując kilkadziesiąt lokali nie trzeba zakładać firmy

Foto: Fotolia.com

Skarbnik gminy i komornik sądowy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. A to oznacza, że nawet gdy wynajmują kilkadziesiąt lokali, mogą rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stwierdziła tak skarbówka w najnowszej interpretacji.

Czytaj także: Tylko jeden z trzech właścicieli może rozliczać najem

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która wraz z mężem kupiła dwie kamienice do majątku prywatnego. Obecnie wynajmują w nich cztery mieszkania i cztery lokale użytkowe. Rozliczają się według skali podatkowej – stawek 18 i 32 proc.

Wnioskodawczyni jest powołana na stanowisko skarbnika gminy i zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne skarbnik gminy nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek ani wspólnie z innymi. Z kolei jej mąż jest komornikiem sądowym. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. art. 2 pkt 1 ustawy o komornikach sądowych komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym i nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Kobieta zapytała, czy w sytuacji gdy oboje mają zakaz prowadzenia jakiegokolwiek biznesu, mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Przypomniał, że zyski z najmu można zakwalifikować do dwóch źródeł przychodu: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko osoby prowadzące najem prywatny (poza działalnością) mogą wybrać rozliczenie ryczałtem. Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Dyrektor KIS stwierdził, że najem będzie miał niewątpliwie charakter zarobkowy, czyli nastawiony na zysk w postaci czynszu. Nie stanowi to jednak wystarczającej, samodzielnej przesłanki, by uznać go za działalność gospodarczą, jeżeli nie są spełnione pozostałe wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT.

„Na podstawie opisu we wniosku można przyjąć, że przesłanki te nie zostały spełnione, skoro najem prowadzony jest w ramach zarządu majątkiem prywatnym" – napisał dyrektor KIS.

To oznacza, że kobieta może rozliczać się ryczałtem, stawką 8,5 proc. i – od nadwyżki ponad 100 tys. zł – 12,5 proc.

Tymczasem w innej wydanej w tym samym czasie interpretacji (nr 0113-KDIPT2-1.4011.160.2019.2.KS) fiskus nie zgodził się, by podatnik wynajmujący osiem mieszkań płacił ryczałt. Stwierdził, że najem ośmiu lokali to już działalność gospodarcza.

„Celem wnioskodawcy było osiąganie dochodu z przedsięwzięcia o znacznych rozmiarach, co wykracza poza zwykły zarząd majątkiem własnym" – czytamy w interpretacji.

Podobną odpowiedź (nr 0113-KDIPT2-1.4011.438. 2018.2.RK) otrzymała właścicielka trzech kamienic, która wynajmuje 54 mieszkania. Fiskus uznał, że przy tej skali działalności nie ma prawa do ryczałtu.

Skarbnik gminy i komornik sądowy mają zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. A to oznacza, że nawet gdy wynajmują kilkadziesiąt lokali, mogą rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stwierdziła tak skarbówka w najnowszej interpretacji.

Czytaj także: Tylko jeden z trzech właścicieli może rozliczać najem

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a