Tylko jeden z trzech właścicieli może rozliczać najem

Nawet gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli, tylko jeden może pobierać czynsz i płacić podatek. Warunkiem jest umowa między nimi i oświadczenie dla fiskusa.

Aktualizacja: 27.11.2018 07:47 Publikacja: 27.11.2018 07:46

Tylko jeden z trzech właścicieli może rozliczać najem

Foto: Fotolia.com

Każdy współwłaściciel powinien odrębnie rozliczać przychody z najmu lokalu, proporcjonalnie do udziału w zysku. Możliwe jest jednak inne rozwiązanie: tylko jeden z nich pobiera zyski i płaci podatek. Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, jakie warunki trzeba spełnić.

Czytaj także: Obowiązek rejestracji mieszkań przeznaczonych na najem krótkoterminowy

Sprawa dotyczyła podatniczki, która kupiła 120-metrowe mieszkanie wspólnie z mężem i ciocią, bez fizycznego podziału. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Wnioskodawczyni wraz z mężem posiada 2/3 udziału, a udział należący do cioci to 1/3.

Kobieta chce – za zgodą krewnej – wynająć jeden pokój studentom. Uzgodniła z ciocią podpisanie umowy, wedle której to ona będzie pobierać w całości czynsz z najmu i płacić podatek dochodowy. Chce rozliczać się w formie ryczałtu. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, czy jako współwłaścicielka może sama rozliczać się z fiskusem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że tak. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody ze wspólnej własności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Gdy nie ma innych ustaleń, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Dotyczy to również małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa. Każdy z nich rozlicza wówczas połowę przychodów.

Mogą jednak ustalić, że cały dochód jest opodatkowany przez jednego z nich. Konieczne jest wówczas złożenie pisemnego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód. W takiej sytuacji tylko jeden z małżonków płaci zaliczki i składa zeznanie za dany rok.

Dyrektor KIS wyjaśnił też, że w myśl art. 195 kodeksu cywilnego własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Z kolei art. 207 k.c. stanowi, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów. W takich też proporcjach ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Współwłaściciele mogą jednak określić inne zasady w drodze umowy quoad usum. Mogą wyznaczyć inny zakres korzystania z rzeczy wspólnej oraz pobierania z niej pożytków. W przypadku nieruchomości oznacza to, że dopuszczalne jest, by tylko jeden ze współwłaścicieli korzystający z nieruchomości zawierał umowy najmu z osobami trzecimi. Należy jednak pamiętać, że skutki umowy quoad usum ograniczają się do jej stron. Nie mają znaczenia dla pozostałych współwłaścicieli, którzy nie podpisali umowy.

Na tej podstawie dyrektor KIS uznał, że jeśli podatniczka podpisze z ciocią umowę quoad usum, to będzie mogła sama pobierać korzyści z najmu pokoju. Tylko ona będzie wówczas płacić podatek od całości uzyskanego dochodu (przychodu), według przez siebie wybranych zasad. Powinna także pamiętać, że jeśli chce się rozliczać ryczałtem, to konieczne jest złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Jeśli rozpoczyna najem w trakcie roku, ma czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzyma pierwszy przychód.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3. 4011.441.2018.1.DP

Każdy współwłaściciel powinien odrębnie rozliczać przychody z najmu lokalu, proporcjonalnie do udziału w zysku. Możliwe jest jednak inne rozwiązanie: tylko jeden z nich pobiera zyski i płaci podatek. Skarbówka wyjaśnia w najnowszej interpretacji, jakie warunki trzeba spełnić.

Czytaj także: Obowiązek rejestracji mieszkań przeznaczonych na najem krótkoterminowy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara