Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - wyrok WSA

Postanowienie sądu zastąpiło wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Aktualizacja: 24.04.2018 08:24 Publikacja: 24.04.2018 08:07

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - wyrok WSA

Foto: AdobeStock

Pod koniec 2015 r. grupa współużytkowników wieczystych nieruchomości w Sopocie zwróciła się do prezydenta miasta o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego działki w prawo własności.

Działka miała 202 mkw. powierzchni, a w znajdującym się tu budynku było dziesięć mieszkań.

Zgodnie z ustawą z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w przypadku współużytkowania wieczystego wniosek o przekształcenie muszą złożyć wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem mogą również wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę.

Uchwała Rady Miasta Sopotu z 17 maja 2013 r. przewidywała udzielenie 95-proc. bonifikaty od opłat z tytułu przekształcenia. Przysługiwała ona w razie jednorazowej spłaty, i tylko dla nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Współużytkownicy nieruchomości w Sopocie spełniali wymagane kryteria, toteż prezydent miasta orzekł o przekształceniu. Ustalono opłaty za przekształcenie poszczególnych udziałów oraz formy ich wniesienia.

Jeden ze współużytkowników wieczystych odwołał się jednak do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku. Zwrócił się o uchylenie decyzji prezydenta Sopotu, ponieważ warunkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest złożenie wniosku przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości. On natomiast oświadczył, że takiego wniosku nie złożył.

Kolegium stwierdziło, że zwracając się o dokonanie przekształcenia, wnioskodawcy załączyli kopie prawomocnego postanowienia sądu rejonowego. Sąd ten zezwolił wnioskodawcom na złożenie w imieniu tego również współużytkownika wieczystego wniosku o przekształcenie.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku ów współużytkownik zakwestionował tezę, że postanowienie sądu, zezwalające na złożenie w jego imieniu wniosku o przekształcenie, zastąpiło jego zgodę, także na obciążenie go obowiązkiem zapłacenia zaktualizowanej w 2015 r. opłaty za przekształcenie. A na niedawnej rozprawie w WSA podkreślił, że w związku z decyzją prezydenta miasta będzie musiał, prawdopodobnie od 2020 r., uiszczać wyższy podatek katastralny. Jego zdaniem jest to pewne i wynika z zobowiązań Polski wobec UE. Orzeczenie sądu, na które powołuje się Kolegium, nie może zastąpić oświadczenia woli.

WSA zwrócił uwagę, iż w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ustawodawca przewidział sytuację, w której jeden ze współużytkowników wieczystych sprzeciwia się przekształceniu. W takim przypadku dopuścił możliwość skorzystania z art. 199 kodeksu cywilnego. Z tego przepisu wynika, że do rozporządzania rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W razie jej braku współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Współużytkownicy wieczyści właśnie tak postąpili – stwierdził sąd. A rozstrzygnięcie, wydane w tej kwestii przez sąd powszechny, wiąże organy administracji oraz sądy administracyjne. W tej sprawie prawomocne postanowienie sądu rejonowego pozwala na przyjęcie, że skarżący złożył wniosek o przekształcenie przysługującego mu udziału w użytkowaniu wieczystym w prawo własności – orzekł WSA, oddalając skargę. Wyrok jest nieprawomocny.

sygnatura akt: II SA/Gd 388/17

Pod koniec 2015 r. grupa współużytkowników wieczystych nieruchomości w Sopocie zwróciła się do prezydenta miasta o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego działki w prawo własności.

Działka miała 202 mkw. powierzchni, a w znajdującym się tu budynku było dziesięć mieszkań.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów