fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

#RZECZoBIZNESIE: Kamil Kosior: Rynek nieruchomości powoli wyhamowuje

tv.rp.pl
W przyszłości spodziewamy się stabilizacji lub lekkiej korekty w ilości sprzedawanych mieszkań – mówi Kamil Kosior, prezes zarządu Lloyd Group, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Deweloperzy sprzedali w 2018 r. kilka procent mniej mieszkań niż w 2017 r.

- Rynek powoli wyhamowuje i się stabilizuje, aczkolwiek na wysokim poziomie - ocenił Kosior.

Prognozował, że jeżeli nie będzie dużych i znaczących negatywnych wydarzeń na rynku, jak kryzys globalny, to nie spodziewa się, żeby doszło do załamania. - W przyszłości spodziewamy się stabilizacji lub lekkiej korekty w ilości sprzedawanych mieszkań – mówił.

Gość zaznaczył, że ceny również wyhamowują. - Z drugiej strony mamy presję na ceny przez rosnące koszty, od działek, przez materiały budowlane po siłę roboczą – stwierdził.

Od 2 lat obserwujemy dużą zmianę w finansowaniu zakupów nieruchomości.

- W niektórych segmentach udział gotówki to już 50 proc. 5-10 lat temu to były absolutnie inne poziomy, maksymalnie 10 proc. Za granicą aż tyle za gotówkę się nie kupuje - podał Kosior.

Co czwarte mieszkanie jest kupowane na wynajem. - Bywają rejony, np. śródmieścia dużych miast, gdzie w celach inwestycyjnych jest kupowana ponad połowa nieruchomości – zaznaczył gość.

- Kupujemy też coraz większe mieszkania. Kawalerki już nie są najpopularniejszym rodzajem mieszkań. Poza tym są trudno dostępne i bardzo zdrożały – dodał.

Kosior podkreślił, że bardzo wzrósł popyt na mieszkania przez inwestorów, dla których jest to sposób na życie i zarabianie.

- Tacy inwestorzy wykreowali nowy rodzaj nieruchomości inwestycyjnych, czyli wynajem, dzieląc mieszkania na pojedyncze pokoje – mówił.

- Jest też wynajem krótkoterminowy, trend, który bardzo przybiera na sile. W samej Warszawie na booking.com w zeszłym roku przybyło 44 proc., na Airbnb aż 58 proc. - dodał.

Kosior wyliczył, że w długoterminowym najmie można mówić o zwrocie netto z inwestycji na poziomie 4-5 proc. W najmie na pokoje albo krótkoterminowym zdarzają się zwroty nawet 9-10 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA